Ninsorile au dat peste cap prima zi de școală: cursuri suspendate sau online în peste 15 județe

8 January 2026, 18:23 (actualizat 8 January 2026, 21:13)

Prima zi de școală după vacanța de sărbători a coincis cu ninsori abundente în mare parte din țară. Din acest motiv, cursurile au fost suspendate în zeci de școli din peste 15 județe, fie din cauza drumurilor impracticabile, fie din cauza unor defecțiuni provocate de vreme, în special la rețelele de energie electrică sau termică.

Cursuri suspendate din cauza iernii. Unități de învățământ din mai multe județe vor fi închise joi şi vineri

În județul Cluj, a nins toată noaptea, iar stratul consistent de zăpadă a îngreunat circulația atât în localități, cât și pe drumurile din afara acestora. Mulți copii din mediul rural, care fac naveta, nu au putut ajunge la cursuri, iar în unele unități de învățământ activitatea a fost suspendată. La Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej, cursurile s-au desfășurat online din cauza unei avarii la centrala termică.

Inspectoratul Școlar Județean Cluj a anunțat că, în urma fenomenelor meteo, șapte unități de învățământ din județ au avut cursurile suspendate, iar în alte 26 de școli elevii navetiști nu au putut ajunge din cauza drumurilor impracticabile.

Situații similare s-au înregistrat și în alte zone ale țării. La nivel național, aproape 200 de unități de învățământ din peste 15 județe au avut activitatea didactică suspendată sau mutată în online. În cele mai multe cazuri, cauza a fost vremea nefavorabilă, însă au existat și probleme legate de alimentarea cu energie electrică sau termică.

Chiar și în școlile unde cursurile s-au desfășurat normal, prezența elevilor a fost afectată. În Cluj-Napoca, dimineața a adus multă zăpadă, iar unii copii nu au reușit să ajungă la școală deoarece părinții nu au putut scoate mașinile din parcare, iar transportul public a circulat cu dificultate.

În localitatea Feleacu, peste 20 de elevi navetiști nu au ajuns la ore din cauza zăpezii, deși cursurile s-au desfășurat în unitățile de învățământ. Autoritățile locale au precizat că situația a fost mai dificilă în unele zone, unde microbuzele sau elevii nu au putut circula în condiții de siguranță.

În județul Galați, peste 1.000 de elevi și aproape 70 de preșcolari de la Liceul Tehnologic „Radu Negru” și de la o grădiniță au rămas acasă și au făcut cursurile online din cauza unor probleme la sistemul de încălzire, apărute în urma unei avarii la instalația centralei.

În alte județe, inclusiv Constanța, școlile și-au primit elevii, iar cursurile s-au desfășurat în mare parte normal, chiar dacă nu toți copiii au fost prezenți la ore. Unii au lipsit din motive medicale sau și-au prelungit vacanța.

Potrivit ultimelor date, vremea nefavorabilă ține acasă aproximativ 62.000 de elevi, dintre care aproape 48.000 doar în județul Hunedoara. Situația este dinamică, iar autoritățile avertizează că lista școlilor închise ar putea crește de la o oră la alta.

Următoarea vacanță a elevilor este programată în intervalul 9 februarie – 1 martie. Primii care vor intra în vacanță sunt elevii din județele Cluj, Bistrița-Năsăud și Timiș, urmând ca, în următoarele două săptămâni, și elevii din restul țării să aibă vacanța de schi. În București, vacanța este programată între 16 și 22 februarie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite