Nicuşor Dan, la Timișoara Cities Summit 2025: ”România nu era pregătită pentru a intra în Uniunea Europeană”. Discuții despre viitorul UE şi al oraşelor
Președintele României, Nicușor Dan, se află la Timișoara în prima vizită de la preluarea mandatului. Șeful statului a mers în orașul de pe Bega la invitația primarului Dominic Fritz. A participat la o conferinţă despre viitorul Uniunii Europene şi rolul oraşelor în extinderea ei, are însă şi întâniri cu reprezentaţi ai mediului de afaceri şi autorităţi.
Agenda președintelui Nicușor Dan este una foarte încărcată. Programul a început marți dimineață cu depunerea unei coroane de flori la Monumentul Crucificarea din Piața Victoriei, urmată de o întâlnire la sediul Societății Timișoara.
Președintele a participat și la deschiderea ediției inaugurale a Timișoara Cities Summit 2025, eveniment dedicat extinderii UE și a colaborării dintre orașele europene și cele din țările care își doresc să adere la UE: Republica Moldova, Ucraina, Muntenegru sau Serbia.
De asemenea, Nicușor Dan a vizitat Catedrala Romano-Catolică „Sfântul Gheorghe” din Timișoara, iar după-amiază a mers la sediile a două companii.
Președintele participă la o masă rotundă cu reprezentanții mediului de afaceri, pe tema numită “Cum poate invovarea să crească competitivitatea în România”. Pe agendă se află și o vizită a expoziției „Dan Perjovschi/ România – O retrospectivă 1985-2025” și la Catedrala Mitropolitană.
La Cinema Timiş, va avea loc conferinţa publică “Europe at a Crossroads – Security, Prosperity, and Our Common Future”. La conferinţă au confirmat prezenţa Anitta Hipper, purtătorul de cuvânt al UE pentru Afaceri Externe şi Securitate, Katalin Cseh, membră a Parlamentului Ungariei, Lyudmyla Tautiieva, consultant în politici publice din Ucraina, jurnalistul John Kampfner.
Liderul Consiliului Judeţean Timiş, Alfred Simonis, a discutat cu preşedintele României despre principalele investiţii în infrastructura rutieră şi medicală, o importanţă deosebită având construirea Institutului Regional de Oncologie Timişoara şi a autostrăzii Timişoara – Moraviţa, care face legătura cu Serbia.
“Discuţiile noastre au avut ca puncte principale investiţiile pe care le derulăm în acest moment, dar mai ales ceea ce ne dorim să dezvoltăm în anii următori. Importanţa Institutului Regional de Oncologie Timişoara, necesitatea unui nou stadion, investiţiile în infrastructură, în special autostrada Timişoara-Moraviţa care leagă România de Serbia, în salvarea patrimoniului cultural al judeţului nostru, dar şi multe altele, le-am prezentat preşedintelui. De asemenea, parcursul pro-european al României, stadiul proiectelor finanţate din fonduri europene, dar şi rezultatul alegerilor din Republica Moldova au fost şi acestea teme pe care le-am atins”, arată preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Alfred Simonis, într-o informare de presă.
Alocuțiunea președintelui la sesiunea de deschidere a Timișoara Cities Summit
- Trei chestiuni, două grele și una ușoară, și câteva afirmații și mai multe întrebări. Prima, extinderea Uniunii Europene, care este tema principală a dezbaterii dumneavoastră. Încă trăim din bucuria de alaltăieri după rezultatele din Republica Moldova.
- Evident că ne dorim o Europă în care și în nord-estul României, și în sudul României să avem țări care sunt membre ale Uniunii Europene. Credem că România are o experiență în asta. A fost un întreg proces și înainte, și după aderare, și uneori, când faci multe greșeli, devii foarte experimentat în a învăța pe alții să nu facă. Deci pentru prietenii noștri care iau parte la această reuniune și care sunt din țări care doresc ca, la un moment dat, să adere la Uniune, oricând experiența noastră și specialiștii pe care am reușit să-i facem, inclusiv în programarea fondurilor europene pre- și post-aderare, oricând puteți apela la experiența pe care am acumulat-o.
- Dacă vrem să fim foarte direcți, acum 20 de ani, când România a încheiat procesul de aderare, cred că România nu era pregătită pentru a intra în Uniunea Europeană. Și cred că nici Bulgaria. Dar decizia de a intra a fost o decizie corectă pe care Uniunea Europeană a luat-o, și vedem azi progresele pe care, după 18 ani de la aderarea efectivă, România le-a făcut.
- Deci poate că – tocmai pentru că există această competiție geopolitică între Europa și alte modele – poate că exigențele nu ar trebui să fie atât de înalte și poate că, după aderare, țări care, ca și România acum 20 de ani, n-ar fi suficient de pregătite vor putea să facă acele progrese.
- Întrebarea care se pune este de ce societăți din aceste țări nu pun suficientă presiune pe decidenții politici pentru ca acest proces să se întâmple mai repede.
- Relația de putere între marile orașe europene și statele europene este dezechilibrată.
- Marile orașe europene sunt cele care produc dezvoltarea, de fapt, cele care aduc valoarea economică și în relația cu autoritățile naționale acest fapt nu e recunoscut.
- Îmi aduc aminte de nenumăratele discuții pe care le-am avut în calitate de primar cu autoritățile naționale, îmi aduc aminte de rugămintea de a introduce câteva amărâte de tramvaie în PNRR. Faptul că eram primarul Bucureștiului pur și simplu nu a contat în momentul acela. Și e lăudabil ca marile orașe europene să creeze o rețea în care să încerce să-și impună la nivel european punctul de vedere.
- Există o solidaritate între primari pe care am simțit-o în perioada în care am exercitat mandatul de primar al Bucureștiului. Învățăm, furăm – furam – unii de la alții cum să rezolvăm diverse probleme care îi preocupă pe cetățeni – transport public, diferite facilități publice, cum să facem orașele noastre atractive – și tot timpul acesta de întâlniri este foarte util pentru ca primarii să învețe unii de la alții.
”Orașele sunt importante, pentru că, în modul în care arată economia azi, ele devin pol de dezvoltare. Și, de aceea, pentru cei care ați fost, am spus acolo că e important ca, în interiorul Uniunii Europene, vocea orașelor să se audă mai mult decât s-a auzit până acum. O spun asta și în calitate de fost primar. (…) Timișoara, bineînțeles – ați văzut prima vizită la Societatea Timișoara, pentru că este un simbol al schimbării pe care România a avut-o după 1989 și al aspirațiilor de schimbare pe care le avem în continuare”, a precizat Nicușor Dan, la finalul participării la sesiunea de deschidere a ediției inaugurale a „Timișoara Cities Summit”.
Președintele României a depus, marți dimineața, o coroană de flori la Monumentul ”Crucificare”, dedicat eroilor Revoluției din decembrie 1989 din Timișoara.
Potrivit organizatorilor, la dezbateri au fost primari ai unor capitale europene, oficiali ai instituţiilor europene, ambasadori, politicieni şi analişti.
Primarii au participat la sesiuni de dezbateri pe teme precum extinderea Uniunii Europene, securitatea continentală, Green Deal-ul european şi finanţarea directă a oraşelor. Summitul se încheie cu semnarea unei declaraţii comune a primarilor din UE şi ţările candidate prin care urmează să se sublinieze rolul esenţial al oraşelor în procesul de extindere.
Printre primarii care au confirmat prezenţa sunt Vassil Terziev (Sofia, Bulgaria), Gergely Karacsony (Budapesta, Ungaria), Tomislav Tomasevic (Zagreb, Croaţia), Andriy Sadovyi (Lviv, Ucraina), Roman Klichuk (Cernăuţi, Ucraina), Nicolae Dandiş (Cahul, Moldova), Dusan Raicevic (Bar, Muntenegru), Ivan Gulam (Pirovac, Croaţia).

