Cooperare româno-germană în domeniul apărării. Nicușor Dan: România poate deveni un hub de inovație și producție în zona de apărare din Europa de Sud-Est

10 November 2025, 10:53 (actualizat 10 November 2025, 21:00)

România are toate datele pentru a deveni un hub de inovație și producție în domeniul industriei de apărare din Europa de Sud-Est, consideră Președintele României. Despre colaborarea țării noastre, în domeniul apărării, cu companiile din Germania s-a discutat astăzi la o întâlnire organizată de Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană.

Reprezentanți ai guvernelor și ai companiilor de stat, militari și angajați ai unor companii germane au discutat astăzi la București despre cum pot colabora în mai multe domenii, printre care producția de echipamente militare și interoperabilitatea la nivelul NATO și UE. Conferința a fost organizată de Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană, sub patronajul Președintelui României.

Sebastian Metz, directorul Camerei de Comerț Româno-Germane: Cred că astăzi cu această conferință este un moment bun ca sectorul apărării să fie o nouă componentă strategică în relațiile noastre bilaterale economice. Nu aveam doar companii din domeniul apărării, ci și companii civile care vor să-și adapteze profilul de comercial.

Germania este principalul investitor străin în România, cu 17 milioane de euro, a precizat în discursul său președintele Nicușor Dan. În țară, 235.000 de români sunt angajați în companiile germane.

Nicușor Dan, președintele României: Suntem într-un context pe care nu ni l-am dorit, dar suntem nevoiți să creștem în Europa industria de apărare în mod accelerat. Această necesitate poate să reprezinte o oportunitate pentru economia noastră și pentru colaborarea între România și Germania. Exemplul Rheinmetall, fabrica de pulberi. Vorbim de construirea comună de capabilități și cred că România are toate datele pentru a deveni un hub inovație și producție în zona de industrie de apărare în Europa de Sud-Est.

Participanții au discutat despre colaborarea româno-germană în domeniul IT și al inovațiilor cibernetice.

Ionuț Moșteanu, ministrul Apărării: Noi suntem deschiși. Este foarte important ca toate programele majore să aibă o componentă de localizare importantă pentru anii care urmează. De aici încolo, mingea este la producători.

În urmă cu o săptămână, România a definitivat proiectul fabricii de pulberi pentru muniție pe care o va construi în județul Brașov alături de firma germană Rheinmetall.

Declarațiile președintelui Nicușor Dan

În debutul intervenției sale, președintele a subliniat rolul esențial al Germaniei ca partener economic strategic al României:

„Ce-i important, și apreciem asta, este că Germania este principalul investitor străin în România: 17 miliarde de euro, 235.000 de români care sunt angajați în companii germane. Câteva exemple – 20.000 la Aumovio, 10.000 la Bosch și așa mai departe.”

El a evidențiat și domeniile-cheie în care companiile germane au contribuit la dezvoltarea industrială a României:

„În domenii de expertiză precum electronice, senzori, microelectronică, componente de precizie – inclusiv în zona de cercetare și inovație.”

Nicușor Dan a remarcat că, deși contextul actual european este unul dificil, creșterea industriei de apărare poate deveni o oportunitate pentru România.

„Acum suntem într-un context pe care nu ni l-am dorit, dar suntem nevoiți să creștem în Europa industria de apărare în mod accelerat, iar această necesitate poate să reprezinte o oportunitate pentru economia noastră și pentru colaborarea între România și Germania.”

Președintele a oferit și un exemplu concret de investiție care poate stimula dezvoltarea lanțurilor locale de aprovizionare:

De exemplu, Rheinmetall , fabrica de pulberi, este o investiție, dar această investiție va avea nevoie de lanțuri de aprovizionare locale și va duce la un transfer de tehnologie și know-how pe piața din România.”

El a subliniat că obiectivul nu este relocarea unor capacități de producție, ci construirea comună a acestora:

„Nu vorbim de relocare, vorbim de construirea comună de capabilități, și cred că România are toate datele pentru a deveni un hub de inovație și producție în industria de apărare din Europa de Sud-Est.”

Președintele a explicat și motivele pentru care România are acest potențial:

„În primul rând, pentru că are o tradiție. Totuși, există oameni care dețin încă o expertiză ce poate fi valorificată, iar acei 235.000 de oameni dovedesc că în România avem personal calificat pentru ceea ce este necesar în industria de apărare.”

El a adăugat că România are o bază solidă de educație tehnică și științifică, care poate susține dezvoltarea domeniului:

„Intrăm într-o zonă a industriei de apărare care necesită tot mai multă tehnologie și, din nou, aici România stă destul de bine – școala noastră produce oameni competenți.”

Nicușor Dan a făcut referire la evoluția cooperării economice româno-germane și la dezvoltarea unor sectoare industriale conexe: „Așa s-a întâmplat în cooperarea specială româno-germană, dar, în general, în industria românească s-a dezvoltat zona de automotive, vedem că parte din problemele pe care le pune azi industria de apărare, au soluții foarte asemănătoare cu cele pe care au fost deja dezvoltate în industria de automotive.”

Pentru toate investițiile necesare în facilități noi nu este nevoie să pornim de la zero. Toate acele companii din România comunistă au toate utilitățile și toate condițiile geografice de protecție de care au nevoie pentru a începe de la niște condiții care sunt deja îndeplinite. Deci avem o oportunitate de colaborare, și de asta mă bucur că acest eveniment are loc, în condițiile în care un know-how, o investiție și o abordare nouă, managerială, pot să revitalizeze foarte repede oportunitățile industriei românești de apărare și avem și banii, programul Safe și toate cele care vor urma, vor stimula acest tip de producție, a încheiat președintele Nicușor Dan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite