Nicușor Dan, pesimist privind summitul din Alaska: N-am văzut vreun semn că Rusia și-ar dori pacea. Fără sprijinul pe care toată lumea l-a dat Ucrainei, România ar fi azi vecină cu Rusia

15 august 2025, 19:34 (actualizat 15 august 2025, 19:56)

Summitul din Alaska este așteptat cu maxim interes și în România. Autoritățile de la București speră să se poată ajunge la o încetare a focului, dar păstrează prudenţa. Mai mult, președintele Nicușor Dan se declară relativ pesimist.

Cred că Europa este aliniată cu Statele Unite în demersul ăsta. Ăsta e un lucru bun. Pe de altă parte, în tot ce a făcut până acum Rusia n-am văzut vreun semn că și-ar dori pacea și de asta… Eu mi-aș dori foarte mult ca imediat după întâlnirea asta să avem o încetare a focului, dar sunt relativ pesimist. […] Noi, din fericire, nu suntem vecini cu Rusia. Pe de altă parte, avem un război hibrid, pe care-l vedem, și nu-l vede doar România, l-am văzut în alegerile din Germania, îl vedem în mute țări europene, îl vedem în Republica Moldova – cu atât mai puternic cu cât se apropie alegerile parlamentare – deci e clar că Rusia este agresivă cu Europa. […] Nu se pune problema de pericol iminent pentru România în momentul ăsta. Numai că, fără tot sprijinul ăsta pe care toată lumea l-a dat Ucrainei, azi, Rusia ar fi vecină cu România„, a declarat președintele.

Președintele Nicușor Dan a participat miercuri la reuniunea ”Coaliției de Voință” – Coalition of the Willing privind Ucraina, care s-a desfășurat în format de videoconferință.

Președintele a afirmat, după participarea la videoconferință, că salută „determinarea președintelui Trump de a pune capăt acestei agresiuni și de a aduce o pace durabilă în Ucraina.”

Cancelarul german, Friedrich Merz, premierul francez, Emmanuel Macron, și premierul britanic, Keir Starmer, au prezidat reuniunea prin videoconferință a ‘Coaliției de Voință’.

Reuniunea a avut loc în contextul întâlnirii de vineri din Alaska dintre președintele SUA, Donald Trump, și cel al Rusiei, Vladimir Putin, privind Ucraina.

Marți, Nicușor Dan a avut o convorbire telefonică cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, în cadrul căreia a reafirmat sprijinul României pentru o pace justă și durabilă, care nu se poate construi fără Ucraina, fără respectarea suveranității și integrității teritoriale a acesteia și fără ca poporul ucrainean să își decidă liber viitorul.

De asemenea, șeful statului a acceptat invitația omologului ucrainean de a merge la Kiev în această toamnă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite