Nicușor Dan: Nu trebuie să avem așteptarea că rezolvăm problemele din justiție într-o săptămână / Criticile excesive din Coaliție nu fac bine nimănui
Președintele României, Nicușor Dan, consideră că tensiunile din coaliția de guvernare nu afectează, în acest moment, funcționarea concretă a actului politic, dar avertizează că excesul de critici publice între parteneri riscă să anuleze realizările obținute. Șeful statului spune că legile justiției trebuie rediscutate, însă printr-un proces calm și așezat, fără așteptări nerealiste privind o rezolvare rapidă.
Întrebat despre declarația premierului Ilie Bolojan cu privire la o „resetare” a coaliției de guvernare și despre posibilitatea rediscutării legilor justiției, președintele României, Nicușor Dan, a declarat că problemele semnalate de societate trebuie abordate și rezolvate prin instituțiile reprezentative ale statului.
„Da, eu cred că atunci când societatea conștientizează o problemă, ea trebuie rezolvată de societate prin organele reprezentative, care sunt Guvernul și Parlamentul și într-o oarecare măsură, Președinția. Fără discuție. E o problemă, trebuie să o rezolvăm.”
Președintele a subliniat însă că modificarea legislației în domeniul justiției nu poate fi realizată într-un timp scurt, fiind vorba despre o problemă veche, acumulată în timp.
„Unde vreau să pun o nuanță este că e o problemă care vine din vechime, de 10 ani, dacă nu mai mult, și nu trebuie să avem așteptarea că o rezolvăm într-o săptămână. Dimpotrivă, vreau să avem o discuție așezată, civilizată, astfel încât să luăm cea mai bună decizie.”
Referindu-se la funcționarea coaliției de guvernare, Nicușor Dan a făcut distincția între rezultatele concrete ale guvernării și retorica politică din spațiul public.
„Legat de coaliție, e o diferență între acțiunea concretă politică, care, în opinia mea, într-o oarecare măsură a funcționat. S-a evitat intrarea într-un cerc vicios al retragerii fondurilor de investiții din România, deci pe partea bugetară s-a stabilizat, și lucrul ăsta mi l-au spus inclusiv, adineauri, reprezentanții companiilor britanice. Văd asta.”
În același timp, șeful statului a tras atenția asupra tonul excesiv al declarațiilor politice din interiorul coaliției.
„Deci e o diferență între acest plan de acțiune și planul de declarații politice, unde, într-adevăr, s-a exagerat foarte mult. Adică criticile în interiorul Guvernului, până la un anumit punct, sunt rezonabile. Când depășesc și acoperă chiar anumite realizări pe care membrii Guvernului le au, nu fac bine nimănui. Un pic de dialog nu cred ca strică niciodată”

