Nicuşor Dan: Mulţi magistraţi se tem. Luni vom face o discuţie publică cu cei care doresc să transmită un mesaj
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că sunt puţini magistraţi care şi-au exprimat intenția să vină la discuții. „Au existat mesaje de influențare, intimidare. Am ajuns inclusiv la propuneri nepotrivite cu importanța, să vină pe rând, să stea în diferite săli, să nu se intersecteze, colegi de-ai mei să îi preia din benzinării” Preşedintele va iniţia în ianuarie un referendum în rândul corpului magistraţilor, cu o singură întrebare: ”CSM acţionează în interes public sau în interesul unui grup din interiorul sistemului judiciar”?
Principalele declarații ale președintelui Nicușor Dan:
Vreau să transmit recunoștința pentru cei care au ieșit să protesteze atunci. În special pentru cei care și-au dat viața pentru asta. Prin tot ceea ce facem, trebuie să fim la înălțimea idealului de atunci.
Discuțiile de mâine cu magistrații. Au fost extrem de puțini cei care şi-au exprimat intenția să vină la discuții față de cei 1000 care au semnat scrisoarea.
Sunt cam 20 individual și cam 20 în numele unor asociații. S-au întâmplat fel și fel de lucruri în aceste zile. În mod neobișnuit, în anumite instituții, s-au organizat ședințe luni 22 dec. Au existat mesaje de influențare, intimidare…
Am ajuns inclusiv la propuneri nepotrivite cu importanța, să vină pe rând, să stea în diferite săli, să nu se intersecteze, colegi de-ai mei să îi preia din benzinării, din diverse locuri ca să nu se vadă că vin la Cotroceni. Totuși vorbim de a treia putere în stat…
Mâine, la ora 10, vom face o discuție publică cu cei care doresc să-și asume public să transmită un mesaj, iar toate discuțiile private în regim de confidențialitate vor fi amânate.
Dacă mâine se vor face acuze, orice fel de acuze care să vizeze pe cineva din sistem, o să existe o altă întâlnire publică în care persoanele vizate să poată să-și exprime opinia, apărarea.
Din ce ne-au scris sunt propuneri foarte interesante despre cum să se operaționalizeze anumite procese.
Scrie un procuror că pentru infracțiuni cu pedeapsă redusă, în care cel inculpat mărturisește și e de acord că așa s-au întâmplat, că regretă faptele. Procedura nu se poate să nu dureze mai mult de 6 luni, în loc de 3 zile și încarcă activitatea și parchetelor și instanțelor.
După aceea, sunt sesizate chestiuni. Nu sunt fapte pentru moment, ci sunt sesizări a căror veridicitate trebuie constatată pe bază de probe și pe baza unui proces care poate să dureze, dar sunt semnalate chestiuni foarte grave cu privire la sistemul de justiție.
O să găsiți în acest material de sinteză pe cele mai importante dintre aceste acuze la adresa sistemului. În primul rând, faptul că în cadrul conducerilor instanțelor rolul președintelui e decisiv. În felul acesta, puterea șefilor instanțelor e foarte mare. Prin această putere este influențat modul de promovare la instanțele superioare și inclusiv, repet sub rezerva dovedirii acestor fapte, ni se sesizează cazuri în care sunt oameni care nu promovează pentru că au avut la un moment dat opinii critice fie față de CSM, fie față de conducerea instanțelor.
Aceeași chestiune față de delegare și detașare, în care ni se semnalează că e o măsură arbitrară. Inclusiv cazuri în care se detașează încrucișat. De asemenea, ni se semnalează o atitudine discreționară a Inspecției Judiciare.
În esență, concluzia acestor sesizări, a majorității dintre ele este că există o categorie de magistrați membri ai CSM, conduceri ale instanțelor, care nu acționează în interes public, ci care acționează în interesul unui grup pe care îl constituie și că activitatea profesională a magistratului este dependentă de acțiunea de multe ori diascreționară a acestui grup de persoane.
Se spune asta cu subiect și predicat, inclusiv promovările la ICCJ s-au făcut pe criterii de obediență față de acest grup care conduce sistemul de justiție, și nu pe criterii de profesionalism
Sunt acuzații, sesizări, nu sunt fapte și o să facem verificări pentru cele sesizate, dar o să ia mult timp.
Cred că situația în care suntem este gravă prin faptul că există această suspiciune cu privire la integritatea din sistemul judiciar și față de această situație voi iniția în ianuarie, imediat după sărbători un referendum în cadrul corpului magistraților cu o singură întrebare: CSM acâționează în interes publica sau în interesul unui grup din interiorul sistemului judiciar?
Dacă magistrații în ansamblu vor spune că CSM acționează în interes public vom continua discuțiile legislativ. Dacă în majoritate vor spune că CSM nu reprezintă interesul public, ci interesul breslei, atunci CSM va pleca de urgență.
Sâmbătă, președintele Nicușor Dan a anunțat că a primit de la magistrați sute de pagini de materiale ”relevante” despre problemele din Justiție, iar consultările de luni de la Cotroceni vor avea loc în mai multe runde de discuții – atât cu grupuri de magistrați care doresc să participe împreună, cât și individual.
”Am primit de la magistrați sute de pagini de materiale relevante despre problemele din Justiție. Așa cum am promis, le parcurg în acest weekend, iar la finalul zilei de luni voi reveni cu concluzii, după discuțiile cu cei care s-au înscris în audiență. Consultările de luni vor avea loc în mai multe runde de discuții: atât cu grupuri de magistrați care doresc să participe împreună, cât și individual, cu cei care au solicitat explicit acest lucru în e-mail”, precizează sâmbătă șeful statului pe Facebook.

