Nicușor Dan, împreună cu familia în vizita din Austria. Președintele a fost așteptat de zeci de români din Salzburg: ”Mi se pare foarte bine pentru țara noastră că a reînceput restabilirea relațiilor”

26 iulie 2025, 18:54 (actualizat 26 iulie 2025, 18:57)

În a doua zi a vizitei sale în Austria, președintele Nicușor Dan s-a întâlnit astăzi cu românii din Salzburg, un important centru economic din Austria. Românii l-au așteptat pe șeful statului cu steaguri și chiar cadouri. Oamenii speră într-o îmbunătățire a relațiilor cu Austria, după tensiunile generate de aderarea întârziată la spațiul Schengen. Nicușor Dan a fost oaspete de onoare la deschiderea Festivalului de la Salzburg, un eveniment de muzică și teatru, recunoscut în plan mondial.

Nicușor Dan a venit la festivitatea de deschidere a festivalului de la Salzburg împreună cu Mirabela Grădinaru. De această dată, fără cei doi copii care îi însoțesc în această vizită.

Zeci de români l-au așteptat pe președinte și unii chiar au reușit să-i vorbească despre problemele cu care se confruntă. Oamenii speră că relațiile cu Austria se vor îmbunătăți.

Austria, o țară foarte interesată de piața românească. Alexander Van der Bellen: Neptun Deep va avea efecte mari

Discuțiile președintelui României, din cadrul vizitei oficiale la Salzburg, cu omologul său austriac au inclus și zona Mării Negre, atât în ceea ce privește perspectivele de securitate, cât și dezvoltarea economică, energetică și interconectarea. Președintele federal Alexander Van der Bellen și-a exprimat speranța că exploatarea gazului natural în Marea Neagră va calma situația din Europa.

”M-am mutat de 3 luni cu soțul meu și când am aflat că președintele nostru vine în Salzburg, m-am bucurat foarte mult și am venit să-l văd, să fac o poză cu el. Mi se pare foarte bine pentru țara noastră că a reînceput restabilirea relațiilor între România și Austria și este ocazie foarte bună ca noi să fim văzuți ca români cu altă imagine în Austria”, a spus un româncă.

”Îmi place foarte mult orașul, oraș cultural, oamenii sunt minunați, n-am venit cu ideea de a strânge și a pleca înapoi, mi-a plăcut concediul acum vreo 15 ani și am zis: măi, mie îmi place aici”, a spus alt român.

În Austria trăiesc aproximativ 150.000 de români, potrivit INS de la Viena. Comunitatea românească a crescut atât de mult în ultimii ani încât românii au ajuns să reprezinte a doua minoritate națională după germani.

Despre comunitatea de români Nicușor Dan a discutat și cu omologul său austriac.

Nicușor Dan, președintele României: Am mulțumit că această comunitate este integrată în societatea austriacă și am discutat de colaborare între noi, ca toți lucrătorii români să aibă protecția drepturilor lor.

Alexander Van der Bellen, președintele Austriei: 150.000 de români trăiesc în Austria, o comunitate foarte mare de români, e a doua cea mai mare comunitate de străini, după germani. România e pe locul 2 în Austria. Nu contribuie doar la relațiile economice, sunt și ambasadori ai relațiilor culturale și interumane care au fost dezvoltate în ultimele decenii. Austria are nevoie de acești oameni, amintesc sistemul medical. Suntem foarte recunoscători românilor care lucrează în acest sector.

Nicușor Dan a mers pentru prima dată cu partenera sa și cei doi copii într-o vizită oficială, la invitația cuplului prezidențial austriac. Cei mici au atras toate privirile și au făcut deliciul oficialilor cu care s-a întâlnit președintele. Nicușor Dan participă în această seară la premiera unui spectacol la opera din Salzburg.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite