Nicușor Dan, despre relația cu Guvernul după majorarea TVA: „Suntem în politică și încercăm fiecare să acționăm pentru interesul național”

14 iulie 2025, 11:04 (actualizat 14 iulie 2025, 12:54)

Președintele României, Nicușor Dan, a răspuns, luni, întrebărilor jurnaliștilor, inclusiv pe tema relației cu Guvernul Ilie Bolojan în contextul deciziei privind creșterea TVA și al viitorului pachet de măsuri fiscale.

Întrebat de jurnalista TVR Ramona Avramescu dacă mai are încredere că înțelegerile cu Guvernul vor fi respectate în cazul următoarelor măsuri și dacă va continua să participe la discuții, președintele a declarat:

„La a doua întrebare, răspunsul este mult mai puțin decât am făcut-o în perioada dinainte de formarea Guvernului, pentru că cel puțin pe multe din măsurile pe care le-am auzit pe pachetul 2 și 3 am avut această discuție înainte. Am fost foarte, foarte atent la chestiunea magistraților, pentru că totuși nu e o meserie ca oricare alta, de calitatea actului de justiție depind foarte multe lucruri în România. Așa cum am spus, din păcate, din acest război contra magistraților am avut foarte mulți oameni care au ieșit din sistem și calitatea actului de justiție a scăzut. Deci, dacă vorbim strict de pachetul 2, și de asta am și făcut-o la început, mă interesează foarte tare cum se va termina discuția pe pensiile speciale.”

Referitor la relația sa cu Guvernul și premierul Ilie Bolojan după decizia privind creșterea TVA, Nicușor Dan a subliniat:

„La prima întrebare, suntem în politică și încercăm fiecare dintre noi să reacționăm cât mai mult în realizarea interesului național, așa cum îl vede fiecare dintre noi.”

Întrebat dacă acest episod a afectat încrederea în parteneriatul promis în campania electorală, șeful statului a răspuns:

„Și coaliția majoritară, și guvernul, și eu ca președinte trebuie să scoatem România din acest moment dificil. Și din partea mea o să aveți toată colaborarea pentru asta.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite