Nicușor Dan a trecut-o în rezervă pe șefa Spitalului Militar, acuzată de corupție

Nicușor Dan
21 October 2025, 16:28 (actualizat 21 October 2025, 16:29)

Președintele Nicușor Dan a semnat decretul de trecere în rezervă a generalului-maior Florentina Ioniță, comandant al Spitalului Militar, acuzată de către DNA de abuz în serviciu, complicitate la abuz în serviciu și uzurpare de calități oficiale.

„O armată puternică înseamnă nu doar dotări moderne și capacități tehnice, ci și integritate, de la primul grad până la cel mai înalt nivel de conducere. Orice abatere de la aceste principii trebuie tratată cu maximă exigență și transparență deplină. Avem nevoie de o cultură a integrității consolidată prin fapte”, a scris președintele Nicușor Dan, într-o postare de Facebook.

„Combaterea corupției, inclusiv în sistemul militar, este o dovadă de respect față de uniformă, față de cei care și-au pus viața în slujba țării și față de încrederea cetățenilor”, se mai scrie în postarea președintelui.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite