Nicoleta Pauliuc: Sănătatea femeii înseamnă sănătatea României
Astăzi a avut loc evenimentul „Sănătatea Femeii – Politici de Prevenție. Screening, Vaccinare și Educație”, organizat în cadrul proiectului „Inițiativa pentru Sănătatea Femeii”, în parteneriat cu Point PA & PR, la Palatul Parlamentului.
Senatoarea Nicoleta Pauliuc a vorbit în deschiderea evenimentului.
“Conferința de astăzi a reunit, din nou, oameni care pot transforma recomandările în politici publice. Am discutat despre cele trei axe majore care pot schimba radical sănătatea femeilor în România:
– screening accesibil și integrat,
– vaccinare eficientă și corect comunicată,
– educație pentru sănătate ca fundație a prevenției.
Mi-am reafirmat angajamentul ca senator de a transforma concluziile acestei conferințe în inițiative legislative, interpelări către Guvern și politici publice sustenabile — astfel încât fiecare femeie din România să aibă acces real la prevenție, informație și îngrijire medicală de calitate. Continuăm împreună” a transmis acesta pe Facebook.

