Negocieri indirecte pentru eliberarea ostaticilor, duminică, la Cairo, între Israel şi Hamas. Netanyahu promite să dezarmeze organizația teroristă, fie prin planul lui Trump, fie prin forţă militară
Hamas şi Israelul vor purta discuţii indirecte astăzi şi luni la Cairo în vederea eliberării ostaticilor deținuți în Fâșia Gaza. Premierul israelian a precizat că a trimis o delegație în Egipt pentru a finaliza detaliile tehnice. Anterior Hamas declarase că a acceptat unele elemente ale planului lui Donald Trump. Președintele american a salutat decizia organizației palestiniene, dar a avertizat că Hamas trebuie să acționeze rapid, altfel toate aspectele asupra cărora s-a convenit vor fi anulate.
Premierul Israelului Beniamin Netanyahu a cerut echipei sale de negociatori să se deplaseze în Egipt, ţara mediatoare în acest dosar. Emisarul american Steve Witkoff şi ginerele lui Donald Trump, Jared Kushner, sunt de asemenea aşteptaţi în Egipt pentru a participa la discuţiile privind eliberarea ostaticilor.
Președintele Statelor Unite a avertizat că „nu va tolera nicio întârziere” în aplicarea planului său, care prevede un armistiţiu, eliberarea ostaticilor în 72 de ore, retragerea treptată a armatei israeliene din Gaza, dezarmarea Hamas şi trimiterea în exil a luptătorilor săi. Trump a publicat o imagine care arată o linie de retragere din Gaza, către care s-ar deplasa forțele israeliene și a notat că Israelul a fost de acord cu această linie.
Liderul de la Casa Albă s-a declarat satisfăcut că, temporar, Israelul a pus capăt bombardamentelor. Însă Apărarea civilă din Gaza a anunţat că cel puţin 57 de oameni au murit în urma atacurilor lansate de Israel sâmbătă, în enclavă.
Benjamin Netanyahu a declarat aseară că speră ca toţi ostaticii reţinuţi în Fâşia Gaza să fie aduşi acasă în „zilele următoare” și a promis că va dezarma gruparea Hamas.
BENIAMIN NETAYAHU- prim-ministrul Israelului: Hamas va fi dezarmată, iar Fâșia Gaza va fi demilitarizată. Acest lucru se va întâmpla fie pe cale diplomatică, conform planului lui Trump, fie de către noi pe cale militară.
Câteva mii de oameni s-au adunat aseară Tel Aviv pentru a atrage atenția asupra soartei celor care se află încă în Gaza. Ei speră că de data aceasta ostaticii vor fi aduşi acasă şi se vor face progrese reale pentru încetarea războiului în Gaza.

