Netanyahu, la ONU: Câştigăm! Nu este loc în Iran pe care brațul lung al Israelului să nu-l poată atinge. Valabil pentru întregul Orient Mijlociu
Într-un discurs susținut în cadrul Adunării Generale a ONU, Benjamin Netanyahu, prim-ministrul israelian, a declarat că țara sa nu se va odihni până când ostaticii rămași nu vor fi aduși acasă şi a avertizat Iranul că nu există niciun loc unde Israelul să nu poată ajunge.
„Câștigăm”, a spus Netanyahu, avertizând Iranul că nu există niciun loc unde Israelul să nu poată ajunge.
„Nu există niciun loc în Iran pe care brațul lung al Israelului să nu-l poată atinge, iar acest lucru este valabil pentru întregul Orient Mijlociu”, a declarat Netanyahu la Adunarea Generală a ONU.
„Câștigăm”, a declarat el, arătând o hartă pe care a numit-o “blestemul” influenței Iranului și o alta pe care a descris-o ca fiind o binecuvântare.
Netanyahu a cerut, de asemenea, să se pună capăt „îngăduinței” față de Iran. Trebuie făcut totul pentru ca Iranul să nu obțină arme nucleare, a adăugat liderul israelian.
„Hamas trebuie să plece”, a declarat israelianul Benjamin Netanyahu în cadrul Adunării Generale a ONU.
Israelul dorește o Gaza demilitarizată și deradicalizată, a subliniat el.
Ostaticii trebuie să se întoarcă la familiile lor, a spus el.

