Netanyahu: Atacul din Qatar a avut ca scop eliberarea ostaticilor și încheierea războiului din Gaza
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a declarat sâmbătă că atacul israelian asupra unor membri ai grupării islamiste palestiniene Hamas din Doha, capitala Qatarului, din 9 septembrie, în care au fost uciși șase oameni, a avut ca scop eliberarea ostaticilor israelieni și încheierea războiului din Gaza, transmite EFE.
‘Teroriștilor Hamas care locuiesc în Qatar nu le pasă de oamenii din Gaza’, a scris Netanyahu pe X, în timp ce demonstrații au loc în tot Israelul, așa cum se întâmplă în fiecare sâmbătă, la care participanții cer un acord care să ducă la eliberarea ostaticilor, deținuți de gruparea islamistă palestiniană din 7 octombrie 2023.
‘Au blocat toate încercările de încetare a focului pentru a prelungi războiul pe termen nelimitat. Dacă scăpăm de ei eliminăm principalul obstacol în calea eliberării tuturor ostaticilor noștri și a sfârșitului războiului’, a adăugat Netanyahu.
Ca răspuns la acest mesaj, Forumul Familiilor Ostaticilor a criticat într-un comunicat cuvintele lui Netanyahu, numindu-le încă o ‘scuză’ pentru a nu-i aduce înapoi pe cei 48 de captivi.
‘Există un obstacol în calea returnării celor 48 de ostatici și a sfârșitului războiului: prim-ministrul Netanyahu’, a declarat forumul. ‘De fiecare dată când se apropie un acord, Netanyahu îl sabotează’, au afirmat aceștia, dând drept exemplu motive folosite anterior, cum ar fi necesitatea de a controla coridorul Philadelphia (între Gaza și Egipt) sau coridorul Netzarim.

