Nereguli grave în tratarea băiatului de 16 ani, care a murit pentru că nu a fost operat în Spitalul din Târgu Jiu

19 December 2024, 08:28 (actualizat 19 December 2024, 13:33)

S-a încheiat o primă anchetă în acest cazul băiatului de 16 ani, care a murit pentru că nu a fost operat în Spitalul din Târgu Jiu, cea realizată de Comisia din Spital. Au fost descoperite nereguli grave.

Medicul de la urgență, angajat al UPU, nu a trecut în fișa pacientului ce temperatură avea băiatul și nici data sau ora când a cerut consultul la chirurgie. În plus, nu a informat medicii de gardă de la neurologie și cardiologie despre starea pacientului.

Managerul spitalului urmează să decidă măsurile disciplinare care se impun, pe baza raportului primit.

Comisia a precizat că nu se poate pronunța în legătură cu cauza decesului și nici despre un eventual malpraxis.

Despre decesul băiatului care nu a fost operat de apendicită la Târgu Jiu mai fac anchete Poliția, DSP și Colegiul Medicilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite