Negocieri pentru guvernare. Liderul UDMR propune refacerea coaliției cu un premier independent
Negocierile continuă pentru formarea unui nou guvern. Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că îşi menţine ideea refacerii fostei coaliții, dar cu un premier independent.
Discuţiile despre criza politică au continuat marţi în biroul preşedintelui Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, care s-a întâlnit cu liderul UDMR, Kelemen Hunor, acesta pledând din nou pentru refacerea coaliţiei de guvernare.
”Eu am spus că în continuare credem că varianta cea mai bună, prima variantă, este să refacem coaliția cu un premier independent, neindependent, acceptabil pentru toată lumea. Eu am ascultat declarația domnului președinte Dan, care spunea că toate variantele sunt pe masă și dorește o variantă sigură. Asta înseamnă ca orice variantă e sigură dacă are majoritate în spate. Și eu am spus ca voi susține o astfel de discuție cu partidele care au fost în coaliția mare”, a declarat marți Kelemen Hunor.
El a precizat că la reuniunea de vineri a Consiliului Reprezentanţilor Uniunii (CRU) va cere un mandat flexibil pentru consultări.
“Noi de fiecare dată cerem un mandat flexibil, că nu poţi să vii cu un mandat foarte rigid, că atunci te trezeşti în fel de fel de blocaje, cum vedeţi acum, şi, bineînţeles, nişte principii care trebuie respectate. (…) Eu deocamdată merg pe varianta Guvernului care a fost până acum, coaliţia majoritară, stabilă, fixă”, a precizat liderul UDMR.
Întrebat dacă în situaţia în care se propune Guvern PSD – UDMR – grupul parlamentar al minorităţilor naţionale este posibil să se obţină măcar votul de validare al USR şi PNL, Kelemen Hunor a răspuns că un astfel de scenariu nu este posibil: “Nu există acest scenariu. În capul meu deocamdată există un singur scenariu, v-am explicat care e. Şi nu este un scenariu pe doi ani şi jumătate”.
Potrivit preşedintelui UDMR, premierul trebuie să fie o persoană care să ştie să gestioneze criza politică şi nu trebuie să fie macroeconomist.
“Trebuie unul care ştie să gestioneze criza politică şi criza guvernamentală. Nu trebuie să fie macroeconomist. Trebuie să fie un om care are capacitatea de a gestiona această lume destul de complicată. (…) Scaun gol n-a rămas niciodată. (…) Deci, până când nu ştim ce va propune preşedintele, dar e greu de spus, fiindcă în acest moment, fără să ştim despre cine e vorba, nu pot să intru în speculaţii că va fi captiv, nu va fi captiv. Nu. Omul dacă stă în picioare, dacă ştie ce trebuie făcut, atunci nu va deveni captiv. (…) Eu zic că vorbim despre o personalitate, nu trebuie să fie lider de partid, neapărat. O personalitate care poate să conducă, să gestioneze o astfel de situaţie. (…) Eu cred că vom fi cu toţii de acord că următorul Guvern nu va avea o viaţă de doi ani şi jumătate, va avea o viaţă de 8 – 9 – 10 luni, trebuie să trecem de PNRR, de SAFE, trebuie să avem bugetul pentru 2027 şi să menţinem deficitul la ţinta asumată. Şi, după aceea, sigur, se poate gândi la partea a doua. (…) Dacă ne gândim la toate variantele, atunci toată lumea se împrăştie în variantele existente. Prima dată trebuie să încercăm varianta cea mai bună pentru această ţară, pentru acest moment şi pentru problemele societăţii noastre. (…) Mie nu mi-a plăcut că a fost dat jos acest Guvern. Nu mi-a plăcut, dar ăsta este jocul democratic”, a transmis el.
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat marți că va chema toate partidele la consultări și va desemna un premier, nu înainte însă de formarea unei majorităţi care să susțină un viitor cabinet. Întrebat de jurnaliști dacă ia în calcul varianta unui Guvern condus de un premier tehnocrat, şeful statului a răspuns: “Este un scenariu care are șanse”.

