Negocieri intense privind aderarea la Schengen. Predoiu: ”Nu este niciun blocaj. Muncește toată lumea în această direcție”
Suntem în plin proces de negociere privind intrarea în spațiul Schengen, a declarat ministrul Justiției, Cătălin Predoiu. România a intensificat zilele trecute dialogul cu Austria, dar și cu vecinii bulgari.
Speranța eeste ca anul viitor România și Bulgaria să poată adera complet la spațiul de liberă circulație.
Cătălin Predoiu, ministrul Justiţiei: În această săptămână s-ar putea să avem un răspuns de la Olanda pentru deblocarea în Bulgaria. Nu e niciun blocaj, e o muncă firească, ce se poartă între ministere pe canale diplomatice, Consiliul JAI. Este în plin proces această discuție.

