Nava din Comore, încărcată cu 6.000 de tone de soia și care a intrat în mal pe Canalul Sulina, a fost dezeșuată
Pe sectorul Mila 23 – mal stâng, pe Canalul Sulina, în aval de localitatea Maliuc, o navă sub pavilion Comore, încărcată cu aproximativ 6.300 de tone de soia, a intrat, joi dimineață, în mal.
ACTUALIZARE Nava a fost dezeșuată și va acosta în Portul Tulcea pentru finalizarea cercetărilor.
Potrivit primelor cercetări, incidentul s-ar fi produs pe fondul pierderii controlului navei, în condiții de ceață.
Pentru gestionarea situației și repunerea navei pe șenalul navigabil, a fost solicitat remorcherul „Farul”, care va acorda asistența necesară pentru dezeșuare.
Cercetările sunt în desfășurare, în vederea stabilirii cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor producerii incidentului.

