Naționala de tineret începe cu stângul campania de calificare la CE-under 21, remiză albă cu Kosovo
După patru calificări consecutive la turneul final, România spera să debuteze cu o victorie la Iași în grupa preliminară, dar nu a găsit drumul spre gol, ba chiar a fost la un pas de înfrângere, oaspeții având o bară pe final.
Aflat la debutul pe banca tehnică a reprezentativei de tineret, Costin Curelea a mizat pe o formulă de start cu opt „stranieri” și niciun jucător de la campioana FCSB.
Prima repriză a confruntării de la Iași a fost destul de fragmentată. Strata a avut o ocazie bună în minutul 34, când a pătruns pe dreapta, a centrat pe jos, dar Seji a intervenit înainte ca Musi să poată înscrie cu poarta goală.
Tinerii tricolori au început să preseze din startul reprizei secunde, fără a avea însă ocazii clare la poarta kosovarilor. Oaspeții puteau da lovitura pe final, când Frokaj a șutat în bară (’81), dar trei minute mai târziu Vermeșan a ratat cu puțin poarta din interiorul careului.
S-a încheiat remiză, într-o grupă din care mai fac parte Spania, Finlanda, Cipru și San Marino.
În următorul joc, tinerii tricolori vor întâlni San Marino în deplasare, pe 9 septembrie.
Preliminariile CE-under 21
ROMÂNIA – KOSOVO 0-0
Stadion „Emil Alexandrescu”, Iași, spectatori 5000.
ROMÂNIA: Lefter – Strata, Duțu, Tudose, David – Vulturar, Cr. Mihai (75 Boțogan) – Rădulescu (’61 Biliboc), Radaslavescu, Musi (’75 Vermeșan) – Burnete (’61 Trică). Selecționer: Costin Curelea.
KOSOVO: Seji – Sahitaj (’46 Sadriu), Selmonaj, Shala, Vokrri – Hasani, Muqaj, Ademi, Imeri (’63 Gashi) – Frokaj, Berisha (’63 Bujupi). Selecționer: Afrim Toverlani.
Arbitru: Mehmet Turkmen (Turcia).

