Nadia Comăneci, omagiată în Parlamentul European la 50 de ani de la primul 10 din istoria gimnasticii
Fosta mare campioană a României, Nadia Comăneci, va fi omagiată marți în plenul Parlamentului European, la 50 de ani de la momentul în care a uimit lumea obținând prima notă de 10 din istoria gimnasticii. Trimisul TVR, Dragoș Stoica, va transmite de la Parlamentul European. Iar principalele momente vor putea fi văzute în emisiunile sportive de la TVR.
Evenimentul marchează una dintre cele mai importante borne din sportul mondial și aduce un omagiu carierei uneia dintre cele mai cunoscute sportive din istoria României.
Potrivit informațiilor anunțate, Nadia Comăneci se va întâlni cu președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, după care va participa la simpozionul „European Values and Excellence: The Legacy of Nadia Comăneci, 50 Years On”.
La eveniment vor fi prezenți și mai mulți reprezentanți ai sportului românesc, printre care președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Mihai Covaliu, vicepreședintele Thomas Moldoveanu, Ana-Maria Brânză, Andreea Răducanu și Cătălina Ponor.
Nadia Comăneci va fi susținută și de un lot de junioare din Onești, orașul său natal.

