MUREȘ Sute de polițiști și jandarmi continuă căutările celui bănuit că și-a ucis iubita și i-a incendiat casa

11 July 2025, 13:15

Anchetatorii au primit mai multe apeluri la 112. Din păcate, până acum, căutările s-au dovedit un eşec, iar poliţiştii sfătuiesc persoanele care îl văd să nu intre în vorbă cu el, pentru că este un individ extrem de periculos şi, posibil, înarmat.

Anchetatorii iau în calcul toate variantele, inclusiv aceea ca bărbatul, în cele câteva ore până la care s-au declanșat căutările, să fi plecat din țară.

De asemenea, anchetatorii iau în calcul și ipoteza în care acesta și-ar fi pus capăt zilelor, mai ales că mai multe apeluri telefonice indicau că acesta ar fi intrat într-o apă. Niciunul dintre apeluri nu s-a dovedit a fi veridic, nici apelul care îl localiza pe acesta la granița cu județul Cluj.

Practic, de 4 zile, oamenii legii caută fără speranță un bărbat care este recidivist, fiind condamnat în trecut pentru crimă. În 2011, acesta și-a ucis un prieten după consumul de băuturi alcoolice și a fost condamnat la 15,5 ani de închisoare, însă după 9 ani judecătorii au constatat că acesta a avut o purtare bună în penitenciar și au decis eliberarea lui.

Apoi a început un întreg lanț de infracțiuni, culminând cu gestul de violența extremă de anul trecut, asupra aceleiași tinere cu care începuse o relație în anul 2023. La vremea respectivă, anchetatorii i-au montat o brățară electronică, însă în scurt timp acesta și-a rupt-o și a dispărut. De atunci el este căutat. În februarie anul acesta, a intrat din nou peste tânără și a răpit-o. Aceasta a reușit, însă, să scape și a obținut un ordin de protecție, fiind păzită de poliție. Ulterior, poliția a decis să o păzească numai pe timpul nopții. Marți, acesta a intrat în casa fetei și a produs tragedia.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite