Muraru îl acuză pe Simion de sabotaj diplomatic. Îi face sesizare disciplinară

4 February 2026, 21:42 (actualizat 4 February 2026, 21:43)

Deputatul Alexandru Muraru îi face sesizare disciplinară liderului AUR George Simion la comisia juridică din Camera Deputaților pentru încălcarea Regulamentului Intern.

Muraru susține că declarațiile și conduită lui Simion din recenta vizită în Statele Unite contravin flagrant obligațiilor de fidelitate față de țară, demnității funcției și intereselor strategice ale României.

Muraru îl acuză pe Simion de sabotaj diplomatic și denigrarea statului român în față partenerilor externi și cere aplicarea sancțiunii maxime, tăierea indemnizației pe o perioada îndelungată.

George Simion a susținut că a prezentat în SUA un raport prin care arată că anularea alegerilor din Romnaia a fost o “lovitură de stat” .

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite