Munții Tatra, destinație pentru români în sezonul de iarnă
Slovacia a lansat, în Bucureşti, noul sezon de iarnă 2025-2026.
Munţii Tatra îi aşteaptă astfel pe români să cucerească şi înălţimile înzăpezite, dar să descopere şi istoria, şi tradiţiile acestor locuri. Şi asta în condiţiile în care anul 2025 a reprezentat o surpriză pentru slovaci.
Mai mult de 10.000 de români, număr triplu faţă de 2024, şi-au petrecut vacanţele în această ţară, ca efect al intrării României în Spaţiul Schengen de la 1 ianuarie 2025.

