Mourinho l-a tras de nas pe antrenorul advers, scene reprobabile la meciul Fenerbahce – Galatasaray
Jose Mourinho a fost protagonistul unui gest golănesc la finalul partidei pe care echipa sa Fenerbahce a pierdut-o cu 1-2 în fața lui Galatasaray, în sferturile Cupei Turciei, și riscă o sancțiune drastică.
Partida disputată pe arena Ulker între două rivale de moarte din fotbalul turc a fost extrem de tensionată, în special în ultimele minute, când pe teren s-a iscat o bătaie generală. La încăierare au participat inclusiv rezervele celor două echipe, iar spiritele s-au calmat cu greu după intervenția forțelor de ordine.
Arbitrul Cihan Aydin a împărțit o puzderie de cartonașe galbene și trei roșii, toți eliminații fiind jucători de pe bancă, iar meciul a fost prelungit cu aproape un sfert de oră dincolo de minutul 90.
Când se părea că totul s-a terminat, Jose Mourinho a venit spre centrul terenului, a dat mâna cu arbitrii, după care l-a tras de nas pe omologul său de la Galata, Okan Buruk. Acesta, precum un jucător care exagerează o lovitură primită de la adversar, a căzut ca secerat pe gazon, urlând de durere.
Ulterior, la conferința de presă, Okan a povestit: „Mourinho a venit din spate în timp ce mă îndreptam spre vestiare și m-a zgâriat pe nas. A fost un gest urât din partea lui, dar nu vreau să fac din țânțar armăsar…”.
Antrenorul portughez, în vârstă de 62 de ani, nu este la prima abatere de acest gen. Pe vremea când cel supranumit „The Special One” o pregătea pe Real Madrid, la un El Clasico din 2011, i-a băgat degetul în ochi antrenorului Barcelonei, Tito Vilanova. Acum el riscă o suspendare de până la trei luni din fotbalul turc, ceea ce înseamnă că nu o va mai putea conduce pe Fenerbahce de pe bancă până la finalul sezonului.
Cu 8 etape înainte de final, Fener este pe doi în campionat, la 6 puncte de Galatasaray și cu un meci mai puțin disputat.

