Moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului a fost respinsă

24 September 2025, 07:13 (actualizat 24 September 2025, 21:58)

Moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, care a fost dezbătută luni în plenul Camerei Deputaţilor, a fost respinsă, miercuri, cu 200 de voturi ”împotrivă”, 87 ”pentru” și 15 ”abțineri”.

Camera Deputaților a respins moțiunea simplă depusă de AUR împotriva ministrului Mediului. Sorin Grindeanu a anunţat că a ajuns la un acord cu premierul privind avizarea celor patru hidrocentrale, iar PSD nu a mai susținut demersul Opoziției împotriva Dianei Buzoianu. Ministrul Mediului a confirmat parțial înțelegerea. Hidrocentrala de la Pașcani este în curs de avizare. Dar este nevoie de “o analiză mai atentă” pentu celelalte trei, insistă Diana Buzoianu.

ACTUALIZARE Moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, a fost respinsă, miercuri, de plenul Camerei Deputaţilor.

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, le-a mulţumit parlamentarilor care au respins moţiunea şi a adăugat că “au transmis un mesaj clar din Parlament”, anume că “Parlamentul nu poate să fie folosit ca un instrument de propagandă pentru AUR”.

Deputaţii POT s-au abţinut de la vot, a anunţat deputatul formaţiunii Răzvan-Mirel Chiriţă, care a afirmat că moţiunea nu rezolvă problema de fond.

“Votul POT este un refuz ferm de a participa la un spectacol politic care marchează eşecurile unui sistem vechi de 35 de ani. (…) Moţiunea aceasta nu rezolvă problema de fond: nu doar un ministru trebuie să plece, ci întreg Guvernul. (…) Refuzăm să jucăm jocul PSD, care, lipsit de coloană vertebrală, face opoziţie din coaliţie“, a susţinut deputatul.

Deputatul AUR Ştefăniţă-Alin Avrămescu consideră că votul pe moţiune se poate traduce astfel: “ONG-urile străine, interesele acestora versus statul român – unul la zero”. După această moţiune s-a obţinut ceva – va fi dat avizul pentru Paşcani. De ce a trebuit să fie moţiune pentru ca avizul pentru Paşcani să fie dat? (…) Pe lângă Paşcani, mai sunt şi alte hidrocentrale care trebuie să primească avizul. Dacă va fi nevoie, se va depune moţiune simplă pentru fiecare proiect. Dacă aşa funcţionează Guvernul, aşa vom face”.

Parlamentarii AUR au depus, săptămâna trecută, moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, cu titlul “Slăbirea securităţii energetice a României prin politici de mediu care obstrucţionează punerea în funcţiune a hidrocentralelor începute înainte de 1989”.

Moţiunea simplă a fost dezbătută luni în plenul Camerei Deputaţilor, în prezenţa ministrului Mediului.

ACTUALIZARE  Deputaţii PSD nu vor susţine moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, a anunţat, miercuri, preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu. “Vom vota împotriva moţiunii pe Mediu”, a spus Grindeanu la finalul şedinţei de grup a deputaţilor PSD, la Palatul Parlamentului. 

El a mai spus că premierul a promis semnarea autorizației pentru hidrocentrala Pașcani până la sfârșitul săptămânii.

“Colegii mei, Daniel Zamfir, doamna deputat Graţiela Gavrilescu şi alţi colegi din Parlament au sesizat ceva, un lucru care s-a dovedit a fi adevărat. Anume faptul că cel puţin pe una din hidrocentrale, şi anume cea de la Paşcani, putea fi dat acest aviz de mediu într-o perioadă de cu săptămâni în urmă. Eu pot să spun că respect credinţele care ţin de militantismul, să spunem, de tip Greenpeace al doamnei ministru şi sunt lucruri în care dânsa crede, sunt lucrurile pe care le respect, dar cu care nu pot să fiu de acord. Atât timp cât avem în programul de guvernare, de exemplu, că patru hidrocentrale, procedurile vor fi străbătute cu celeritate, că se vor termina rapid toate aceste proceduri, nu stă în picioare nicio explicaţie. Pentru că ai un program de guvernare care spune acest lucru”, a spus Grindeanu la Palatul Parlamentului, la finalul şedinţei grupului parlamentar al deputaţilor PSD.

El a menţionat că marţi, în şedinţa de coaliţie, i-a cerut premierului să rezolve două lucruri înainte de şedinţa de grup de miercuri.

“Colegii mei au sesizat aceste lucruri, au sesizat că nu respectăm programul de guvernare şi au luat poziţie, în frunte cu Daniel Zamfir, şi bine au făcut. Şi am cerut două lucruri prim-ministrului. Unu – ca până la sfârşitul săptămânii să fie semnată autorizaţia pentru Paşcani, fiind străbătute toate procedurile legale, să ceară ministrului Mediului. Şi al doilea lucru – toate celelalte hidrocentrale să fie trecute printr-o ordonanţă de urgenţă, să fie obiective strategice de interes naţional. (…) Prim-ministrul m-a asigurat despre ambele puncte – ne-a asigurat nu pe mine, ci pe toţi colegii mei – că sunt bifate, până la sfârşitul săptămânii avem autorizaţia pe Paşcani şi în câteva săptămâni vom avea această ordonanţă de urgenţă care reglementează pentru celelalte hidrocentrale statutul, aşa cum am spus, de interes naţional, care simplifică procedurile. Asta e un lucru bun, s-a deblocat. Am prezentat colegilor mei aceste lucruri. Am supus la vot ce facem pe această moţiune. Dacă nu mă înşel, cred că n-am avut voturi împotrivă, vom vota împotriva moţiunii AUR, evident”, a conchis Grindeanu.

Parlamentarii AUR au depus, săptămâna trecută, moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, cu titlul “Slăbirea securităţii energetice a României prin politici de mediu care obstrucţionează punerea în funcţiune a hidrocentralelor începute înainte de 1989”.

“Securitatea energetică a României este astăzi grav vulnerabilizată. În primul semestru al anului 2025, România a înregistrat o creştere cu 54% a importurilor de energie electrică faţă de aceeaşi perioadă din 2024, iar balanţa comercială de electricitate a devenit negativă, ţara noastră devenind net importatoare, cu un deficit de aproximativ 2,4 TWh. Aceste date, prezentate pe baza informaţiilor operatorului de transport Transelectrica, arată fără echivoc dependenţa tot mai mare de energia din afara graniţelor – o dependenţă care expune consumatorii şi economia la şocuri de preţ şi risc sistemic. Presiunea asupra preţurilor confirmă această vulnerabilitate. Pe piaţa spot, România s-a situat între primele trei state din Uniunea Europeană cu cele mai ridicate tarife în prima jumătate a anului 2025. (…) În plus, povara din facturile la energie a fost amplificată, de la 1 august 2025, prin majorarea cotei standard de TVA de la 19% la 21%. Au fost consemnate creşteri însemnate ale tarifelor la electricitate. Toate acestea indică un sistem fragil, cu riscuri de majorări tarifare persistente”, afirmă semnatarii moţiunii.

Potrivit acestora, hidroenergia – “coloană vertebrală” tradiţională a Sistemului Energetic Naţional – rămâne cea mai stabilă şi curată sursă de energie a României, esenţială pentru echilibrarea rapidă a reţelei şi pentru limitarea volatilităţii preţurilor pe vârf de consum, iar analizele de sistem reafirmă rolul hidrocentralelor în furnizarea serviciilor tehnologice de sistem şi a flexibilităţii necesare integrării masive a regenerabilelor variabile.

Cu toate acestea, adaugă parlamentarii AUR, “în locul unei politici coerente de finalizare a capacităţilor hidro începute, asistăm la blocarea administrativă a proiectelor strategice, dublată de mesaje publice care descurajează explicit componente-cheie ale mixului naţional”.

Moţiunea simplă a fost dezbătută luni în plenul Camerei Deputaţilor.

Ministrul Mediului a declarat în cadrul dezbaterilor că AUR ar vrea întoarcerea în epoca în care hidrocentralele se construiau “cu buldozere”, fără respectarea legilor şi a oamenilor.

“AUR ar vrea să ne întoarcem în epoca în care hidrocentralele se construiau cu buldozere, fără să se mai respecte legi, fără să se mai respecte hotărâri de guvern, fără să se respecte oamenii. Numai că România este un stat european, are legislaţie şi vom respecta legislaţia. Dacă vrem să modificăm legislaţia, se poate modifica legislaţia, dar atâta timp cât ea arată cum arată astăzi, ea va fi respectată. Vă cer să respingeţi această moţiune mincinoasă, să transmitem un mesaj foarte clar de aici, din Palatul Parlamentului: nu se poate face din Parlament platformă de manipulare”, a spus Diana Buzoianu.

Aceasta a vorbit despre situaţia hidrocentralelor enumerate în textul moţiunii simple, menţionând că există procese deschise în instanţă împotriva acordurilor de mediu emise pentru hidrocentrale precum Bumbeşti sau Răstoliţa.

“Vorbiţi în textul moţiunii, de exemplu, despre hidrocentrala de pe Jiu, Bumbeşti, şi spuneţi că sunt nişte oameni răi, răi de tot, care vor să blocheze această hidrocentrală. Acordul de mediu este dat pe data de 17 iunie 2025. Moţiunea dumneavoastră este depusă împotriva Ministerului Mediului. Cam ce aţi fi vrut să facă Ministerul Mediului? Să se opună, de exemplu, proceselor care sunt astăzi depuse în instanţă împotriva acestor acorduri? Aţi fi vrut să dăm la o parte justiţia şi instanţele, procurorii, judecătorii, toţi, aşa, ca pe nişte muşte enervante, doar că aveţi dumneavoastră nişte idei fixe? Aţi fi vrut să renunţăm la statul de drept, să nu mai avem legislaţie, să nu mai avem instanţe? În acelaşi mod vorbiţi şi despre hidrocentrala de la Răstoliţa, de care spuneţi, la fel, că este blocată. Şi hidrocentrala de la Răstoliţa are acord de mediu. Şi hidrocentrala de la Răstolita are o hotărâre de guvern, care, da, a fost suspendată de către o curte de apel, care a venit şi a spus că lucrările vor fi suspendate până când se va soluţiona pe fond cauza”, a afirmat Buzoianu

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite