Moţiunea de cenzură împotriva premierului Marcel Ciolacu a fost citită în Parlament. Dezbaterea și votul – vineri, 28 februarie
Moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu, iniţiată de AUR, S.O.S. România şi POT, a fost citită, marţi, în plenul Parlamentului, de senatorul AUR Petrişor Peiu.
În documentul intitulat “Premierul NORDIS trebuie să plece, românii s-au săturat de umilinţă”, semnatarii susţin că Guvernul actual este “ilegitim” şi, deşi se află în funcţie de doar două luni, acumulează “un bilanţ ruşinos de abuzuri şi eşecuri”.
“Premierul Marcel Ciolacu a fost impus de către preşedintele ilegitim Klaus Iohannis, în perioada în care acesta îşi încheiase deja mandatul constituţional. Prin urmare, acest Guvern şi acest prim-ministru sunt lipsiţi de orice urmă de legitimitate, reprezentând de fapt prelungirea abuzivă a unui regim respins categoric de cetăţeni. În ceea ce priveşte capacitatea sa executivă, într-o democraţie funcţională, nici măcar nu ar fi fost nevoie de o moţiune de cenzură pentru a-l înlătura – acest Guvern nu ar fi trebuit să existe vreodată”, se arată în moţiune.
În opinia semnatarilor moţiunii, premierul şi-a pierdut credibilitatea, imaginea acestuia şi a unor membri “marcanţi” ai Cabinetului fiind “compromisă” prin “asocierea cu monstruosul scandal ‘Nordis’, o fraudă de proporţii uriaşe, de zeci de milioane euro, care a lăsat în urmă aproape 1.000 de români înşelaţi de complicitatea inacceptabilă dintre politicieni corupţi şi afacerişti interlopi”.
Guvernul condus de către Marcel Ciolacu este un “Guvern ilegitim, anacronic, necredibil, incompetent, imoral şi abuziv”, se mai arată în document.
Moţiunea de cenzură va fi dezbătută şi votată în plenul reunit de vineri, de la ora 11:00.
Pentru a fi adoptată, este nevoie de votul majorităţii parlamentarilor, şi anume 232 de voturi favorabile.
Opoziția suveranistă a depus la Parlament moţiunea de cenzură “Premierul Nordis trebuie să plece”, împotriva lui Marcel Ciolacu şi a cabinetului său. Iniţiatorii susţin că Executivul e ilegitim, fiind numit de fostul preşedinte Klaus Iohannis.
Moţiunea este semnată de AUR, SOS şi POT, care adună un număr suficient de parlamentari pentru începerea demersului. Le lipsesc însa voturile pentru ca moţiunea să fie votată de plenul Parlamentului.
AUR, SOS și POT ar mai avea nevoie de 78 de voturi ca să ajungă la numărul necesar de 232, pentru a înlătura guvernul Ciolacu. USR a anunţat că nu va vota moţiunea. Lideri ai coaliţiei de la putere au afirmat în repetate rânduri că demersul suveraniştilor nu are şanse.
Ceea ce trebuia să se întâmple de mult, chiar din decembrie anul trecut, se va întâmpla acum, la acest început de primăvară. Marcel Ciolacu trebuie să părăsească funcția de premier. Nu mai vrem să avem copiii lui Iliescu la conducere. După scandalul Nordis asupra căruia foarte mulți în mod suspect sunt tăcuți, cred că a venit momentul Marcelino Buratino să plece, a declarat, marți, George Simion.
Depunerea moţiunii de cenzură a fost anunţată de S.O.S. România şi săptămâna trecută, însă demersul a fost amânat. Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a declarat, atunci, că au fost strânse 154 de semnături pentru depunerea ei, însă, se aşteaptă până miercuri, 26 februarie, semnăturile parlamentarilor USR. USR a anunţat, însă, că parlamentarii formaţiunii nu vor semna o moţiune de cenzură cu “izolaţioniştii”.
- Ghinea: USR nu votează moţiunea de cenzură; este un cadou pe care Simion îl face lui Ciolacu
Senatorul USR Cristian Ghinea a declarat marţi că parlamentarii Uniunii Salvaţi România nu vor vota moţiunea de cenzură şi nici nu au semnat-o.
Întrebat, la Palatul Parlamentului, dacă USR îşi menţine decizia de a nu semna şi a nu vota moţiunea de cenzură depusă de Opoziţie la adresa Guvernului, Cristian Ghinea a răspuns: “Absolut. Nu este momentul, este un cadou pe care Simion îl face lui Marcel Ciolacu să nu mai putem să facem o nouă moţiune după alegerile prezidenţiale. Nu votăm şi nu semnăm în acest momen

