Moscova: Reprezentanţii Rusiei şi ai SUA se vor întâlni din nou în următoarele două săptămâni. Consultările vor viza “întregul bloc de aşa-numiţi ‘factori iritanţi'”

Marco Rubio și Serghei Lavrov, prima întâlnire SUA-Rusia, în Arabia Saudită / Sursa foto: Profimedia Images
22 February 2025, 10:56 (actualizat 22 February 2025, 10:57)

O a doua întâlnire între reprezentanţii SUA şi ai Rusiei este plănuită pentru următoarele două săptămâni, a declarat adjunctul ministrului rus de Externe, Serghei Riabkov, citat de agenţia RIA și preluat de Reuters.

Moscova şi Washingtonul au purtat marţi primele convorbiri despre încheierea războiului de trei ani din Ucraina. Întâlnirea a avut şi scopul de restabilire a relaţiilor dintre cele două mari puteri.

Întâlnirea va avea loc într-o ţară terţă, care urmează să fie stabilită, a mai declarat Riabkov, fără a preciza cine va participa din cele două părţi.

Riabkov a spus că există “un acord de principiu” de ambele părţi de a avea consultări pentru a lucra la “întregul bloc de aşa-numiţi ‘factori iritanţi’“.

Astăzi ne aflăm în faţa a două chestiuni paralele şi, bineînţeles, într-o oarecare măsură, interconectate politic: una este legată de afacerile ucrainene, cealaltă este bilaterală“, a afirmat Riabkov.

“Un dialog asupra stabilităţii strategice şi a controlului armelor este posibil când vedem schimbări vizibile în mai bine în politica americană”, a adăugat el.

Serghei Riabkov a mai spus că SUA şi Rusia ar putea discuta despre conflictul din Orientul Mijlociu.

Kremlinul a menţionat că întâlnirea iniţială s-a concentrat în principal pe relaţiile bilaterale Rusia – SUA, ceea ce a fost “un pas foarte foarte important” către ajungerea la un acord asupra războiului din Ucraina.

Kremlinul a anunţat, de asemenea, că o întâlnire faţă în faţă între preşedintele rus Vladimir Putin şi cel american Donald Trump este posibilă în această lună.

Ambii preşedinţi s-au declarat dispuşi să se întâlnească.

Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite