Moscova i-a avertizat pe diplomaţi şi pe cetăţenii străini să părăsească Kievul, pentru că urmează să lanseze lovituri. Lavrov l-a informat pe Rubio

25 mai 2026, 17:41 (actualizat 26 mai 2026, 00:28)

La ordinul lui  Vladimir Putin, ministrul rus de Externe,  Serghei Lavrov, l-a sunat pe omologul său american, Marko Rubio, pentru a avertiza Statele Unite că forțele armate ruse vor trece la faza de lovituri și atacuri sistematice asupra centrelor de decizii, punctelor de comandă și altor facilități militare din  Kiev.

Avertismentul transmis de Lavrov vine la câteva ore după ce Ministerul rus de Externe a mai trimis  o notă alarmistă în care le recomandă cetățenilor străini și diplomaților  acreditați la Kiev să părăsească de urgență capitala ucraineană. 

Moscova își motivează această decizie ca răspuns la atacul  de acum câteva zile cu drone ucrainene asupra unui obiectiv descris de Rusia ca fiind cămin studențesc.

În urma atacului, Moscova susține că și-au pierdut viața 21 de tineri și alți 40 au fost răniți. 

Ucraina neagă că ar fi vizat copii în atac și precizează că a lovit un centru de coordonare al dronelor rusești.

Experții independenți se tem de o nouă fază a escaladării  conflictului din Ucraina, mai ales că Rusia intenționează să atace din ce în ce mai des Kievul, acolo unde densitatea populației este mare, iar riscul de victime în rândul civililor, evident, va crește și mai mult.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite