Momente de gală | Concertul de la Viena, în exclusivitate la Televiziunea Română
Momente de gală la Televiziunea Română. Concertul de la Viena a fost transmis în exclusivitate de TVR, ca de fiecare dată, în prima zi din an. Celebra Filarmonica din capitala Austriei a fost condusă în premieră de un dirijor canadian. Concertul difuzat în 150 de ţări are o audienţă de peste 50 de milioane de telespectatori. Pe 4 ianuarie va fi redifuzat de la ora 9.30, pe TVR 1.
Dirijorul canadian Yannick Nézet-Séguin a creat mai multe momente inedite și chiar a încălcat câteva reguli de etichetă ale evenimentului. Sala a apreciatentuziasmul maestului care s-a aflat de altfel pentru prima dată pe podiul la concertul de Anul nou de la Viena.
Yannick Nézet-Séguin este director muzical al Operei Metropolitane din New York și al Orchestrei din Philadelphia și conduce Orchestra Metropolitană din Montreal de 25 de ani. În premieră maestrul canadian a inclus în repertoriu și 5 piese noi, dintre care două ale unor compozitoare.
Sala de Aur a fost plină ca de obicei în prima zi a anului nou. Iar 30 mii de flori – trandafiri, amarelis, orhidee au decorat întregul spațiu. Momentele muzicale au fost intercalate cu momente susținute de dansatorii Baletului de Stat din Viena.
Concertul de Anul Nou de la Viena este transmis în exclusivitate de Televiziunea Română, în fiecare an.
Cătălin Sava, jurnalist TVR: Dăm concertul de Anul Nou de vreo 40 de ani. E o mândrie pentru TVR,avem nevoie de frumusețea pe care o aduce muzica în viețile noastre.
Nu au lipsit momentele de umor în concertul din acest an.
Yannick Nézet-Séguin, dirijor: Vă dorim mai ales pacea în acest an. Ar trebui să spun doar cu bunătatea vine pacea. Vă doresc tuturor bunătate în inimile voastre, bunătate unul către altul, bunătate în a accepta diferenţele celuilalt şi să le sărbătorim. Muzica poate să ne unească pe toţi, pentru că trăim pe aceeaşi planetă.
Nu au lipsit nici bisurile, piese celebre care ridică spectatorii în picioare.

