Moment inedit în timpul unei slujbe la Catedrala Ahiepiscopală din Constanța. Un clovn a apărut în fața ÎPS Teodosie
Joi, 7 august, la finalul unei slujbe oficiate în Catedrala Arhiepiscopală „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Constanța, a avut loc o scenă neobișnuită. ÎPS Teodosie s-a trezit cu un clovn în față spre finalul slujbei speciale închinate Acatistelor Sf. Cuvioase Teodora de la Sihla, conform publicației Adevărul Bisericii.
„De unde ești?”, l-a întrebat ierarhul.
„Sărut mâna”, a răspuns bărbatul.
Arhiepiscopul a insistat: „De unde ai apărut?”.
„Mă duc să distrez copiii și eu”, i-a răspuns clovnul.
Gestul a surprins întreaga asistență, mai ales că regulile Bisericii interzic cu strictețe intrarea bărbaților cu capul acoperit în lăcașurile de cult.

