MOBEX 2025 | 10.000 de rezerviști, chemați la arme. Sute de bărbați s-au antrenat în poligonul Coada Izvorului din judeţul Prahova
Sute de rezervişti s-au antrenat în poligonul Coada Izvorului din judeţul Prahova, în cadrul Mobex 2025 Bucureşti-Ilfov. Bărbaţi cu vârste cuprinse între 45 şi 60 de ani au îmbrăcat din nou haina militară şi au tras cu arma ca în urmă cu 25-30 de ani. Este o generaţie de bărbaţi care spune că este pregătită să îşi apere ţara în cazul unui atac militar extern.
Rezerviştii sunt bărbaţi cu vârste cuprinse între 45 şi 60 de ani şi profesii diferite, care au făcut armata în urmă cu 25-30 de ani.
Cu toţii spun că aceste exerciţii sunt utile şi că sunt pregătiţi să îşi apere ţara în cazul unui eventual atac.
Instructorii spun că toţi s-au descurcat foarte bine.
Mihai Bălțătescu, directorul MOBEX 2025 Bucureşti-Ilfov: Peste medie și nu e prima serie cu care tragem astăzi. Față de exercițiile trecute aș spune că e chiar un pic peste media exercițiilor trecute.
Ministrul Apărării spune că Armata va trage învăţăminte, după ce au fost semnalate probleme. Spre exemplu, la unitatea militară din Clinceni nu au fost suficiente autobuze pentru a transporta rezerviştii în poligon.
Ionuț Moșteanu, ministrul Apărării: Nimic nu e perfect niciodată și vom face mai bine data viitoare.
Exerciţiul de mobilizare a celor 10.000 de rezervişti din Bucureşti şi Ilfov se desfăşoară până pe 20 octombrie.

