Misiuni de patrulare intensificate în Marea Baltică
NATO trimite două nave pentru supravegherea infrastructurii submarine, după recentă distrugere a unor cabluri din apele Marii Baltice. De asemenea, individual, țările din zonă și-au intensificat misiunile de patrulare. La sfârșitul anului trecut, un petrolier sub pavilionul Insulelor Cook, despre care se crede că face parte din așa numită flotă fantomă a Rusiei, a secționat cabluri electrice și de telecomunicații.
Estonia a suplimentat navele de patrulare din Marea Baltică. Până acum au fost verificate 200 de ambarcațiuni. E observată orice mișcare suspectă, cum ar fi încetinirea sau schimbarea bruscă de direcție.
Meelis Kants, comandant navă militară, Estonia: Cel mai important e să arătăm forţă, să arătăm că verificăm toate vasele care trec prin această zonă. Prevenim sau încercăm să prevenim orice incident în această porţiune.
După actul de sabotaj de la sfârșitul anului trecut, Finlanda a cerut convocarea unei reuniuni NATO a statelor din zona Baltică. Întâlnirea va avea loc peste câteva zile și vor fi decise măsuri colective pentru a proteja infrastructură submarină.
Elina Valtonen, ministru de Externe, Finlanda: NATO trimite două nave, noi, de asemenea, ne suplimentăm prezenţa în zonă. Dar toată lumea înţelege că e imposibil să ţii sub observaţie toată Infrastructura submarină.
Așa numită flota fantomă a Rusiei e formată din nave care, sub diverse pavilioane, transportă produse petroliere rusești, supuse embargoului după invazia dn Ucraina.

