Mircea Fechet spune că problemele cu apa potabilă din Mureș ar urma să se termine la 1 iulie

4 June 2025, 12:15 (actualizat 4 June 2025, 12:16)

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat marţi, la Praid, că aproximativ 50.000 de persoane care locuiesc în aval nu mai beneficiază de apă potabilă, din cauza concentraţiilor foarte mari de cloruri din pârâul Corund şi râul Târnava Mică, acesta fiind unul dintre subiectele abordate în discuţiile cu specialiştii prezenţi la faţa locului.

“Am discutat, totodată, despre impactul de mediu, am discutat, totodată, despre monitorizarea clorurilor în apă, pentru că astăzi avem, din nefericire, atât pe Corund cât şi pe Târnava Mică, creşteri foarte mari ale concentraţiilor de cloruri şi una dintre îngrijorările noastre se referă şi la alimentarea cu apă potabilă a populaţiei în aval. Avem, astăzi, aproximativ 50.000 de persoane care nu mai beneficiază de apă potabilă, pentru că aceste concentraţii mari de cloruri conduc la imposibilitatea staţiilor de tratare de a asigura apă în parametri”, a explicat Mircea Fechet.

Întrebat când vor avea apă potabilă locuitorii din aval, acesta a arătat că depinde foarte mult de lucrările de deviere a pârâului Corund, care au început deja şi care ar urma să se termine la 1 iulie.

Apa potabilă are legătură cu concentraţia de cloruri din mină. În măsura în care vom reuşi să deviem cursul de apă foarte rapid şi, din informaţiile pe care le-am de la constructor, 1 iulie este termenul limită, şi în situaţia în care nu vom mai avea concentraţii mari în Corund. Astăzi, la ieşirea din mină, probabil depăşim 3.000 miligrame, 3 grame la litru, şi ori de câte ori vom avea depăşiri ale concentraţiilor, pentru că trebuie să ştim că şi după efectuarea acestor lucrări, care asigură un debit de maxim 24 de mc pe secundă, nimic nu poate garanta că nu vom avea din nou ploi abundente, că nu vom avea viituri pe Corund, că nu vom avea din nou 60 de metri mc pe secundă şi orice depăşire pune temporar şi din nou în pericol alimentarea populaţiei cu apă potabilă în aval, pe de o parte. Şi cred că este timpul să discutăm şi despre impactul de mediu, pentru că la 1.000 miligrame, la 1 gram pe litru, apar primele fenomene de mortalitate piscicolă, iar la 2 grame pe litru deja vorbim despre pierderea întregii biodiversităţi pe cursul de apă respectiv, discutăm deja despre un veritabil dezastru ecologic”, a arătat ministrul Mediului.

Răspunzând unei întrebări legate de posibilitatea evitării acestui dezastru ecologic până la 1 iulie, Mircea Fechet a spus că depinde de mobilizarea constructorului, dar şi de condiţiile din teren, care sunt foarte grele, punctând faptul că prima condiţie este ca muncitorii să fie în siguranţă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite