Minnesota și Minneapolis dau în judecată administrația Donald Trump
Autorităţile locale din Minnesota și din oraşul Minneapolis dau în judecată administrația Trump din cauza operațiunilor de amploare desfășurate în ultimele săptămâni de poliția federală pentru imigrație.
În plângerea depusă în instanță se arată că mii de agenți federali au fost trimişi în zona Twin Cities fără mandat legal, au folosit forța în mod excesiv și au încălcat drepturi constituționale.
Oficialii din Minnesota cer judecătorului să blocheze operațiunea și să oprească prezența forțelor federale în stat, pe care o califică drept arbitrară, neconstituțională și politică, după cum arată documentele depuse la tribunal.
Totul, după ce o femeie din Minneapolis a fost împușcată mortal de un agent de imigrare săptămâna trecută, fapt care a declansat un val de proteste și nemulțumiri.

