Ministrul ucrainean de Externe: Vrem să punem capăt războiului cu Rusia în acest an

Ministrul de externe ucrainean Andrii Sîbiga. Sursa foto: Profimedia Images
12 June 2025, 17:48

Ucraina dorește să pună capăt războiului cu Rusia ”în acest an”, dar Occidentul trebuie să-și sporească ”presiunea economică și militară” asupra Moscovei, întrucât cu Kremlinul nu funcționează ”diplomația aplanării”, a declarat joi, la Roma, ministrul de Externe ucrainean, transmite AFP.

”Vrem să punem capăt acestui război în acest an”, a spus Andrii Sîbiga în timpul unei reuniuni a donatorilor Ucrainei.

”A sosit timpul să se recurgă la diplomația presiunii”, a subliniat el, dând asigurări că ”doar presiunea – economică, militară și politică – poate constrânge Rusia să caute pacea”.

În urmă cu două zile, Ministerul de Externe rus a condiționat încheierea războiului contra Ucrainei de o oprire a extinderii NATO către est.

Viceministrul de externe rus Serghei Riabkov a declarat pentru agenția de presă TASS că această dorință a Moscovei constituie și un test privitor la seriozitatea Statelor Unite atunci când acestea afirmă că vor să-și îmbunătățească relațiile cu Federația Rusă.

”Este nevoie de măsuri practice dinspre partea americană pentru a elimina cauzele contradicțiilor fundamentale dintre noi în domeniul securității. Extinderea NATO este în vârful listei acestor cauze. Fără o soluție la această problemă acută și fundamentală, este pur și simplu imposibil de rezolvat actualul conflict în zona euro-atlantică”, a spus Riabkov, care este responsabil pentru arme strategice.

Conducerea rusă menționează frecvent extinderea Alianței Nord-Atlantice și posibila aderare a Ucrainei la NATO ca motive ale războiului de agresiune lansat de Rusia împotriva țării vecine. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite