Ministrul Justiției: 17 fugari au fost aduși în țară în ultima săptămână

20 January 2024, 12:02 (actualizat 20 January 2024, 12:03)

Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a anunțat că în ultima săptămână au fost aduşi în ţară 17 fugari şi a detaliat care au fost costurile suportate de statul român pentru acest proces, în ultimii 3 ani.

“Pentru aducerea în ţară a unui fugar, statul cumpără 3 bilete de avion. La care se adaugă costurile diurnei şi ale cazării ofiţerilor de poliţie implicaţi în preluarea persoanei căutate”, a detaliat Gorghiu, pe Facebook.

Ministrul a amintit că, în 2021, statul a cheltuit peste 9,4 milioane de lei pentru aducerea în ţară a fugarilor, în 2022 peste 8,6 milioane de lei, iar anul trecut suma a urcat la peste 10 milioane de lei.

“Anul acesta vom avea o lege potrivit căreia fugarul plăteşte costurile aferente aducerii lui în ţară. Proiectul de lege a fost pus marţi în dezbatere publică, pe site-ul Ministerului Justiţiei. Fenomenul fugarilor trebuie stopat! Pedeapsa trebuie executată în ţară”, a atras atenția Gorghiu.

Cei 17 fugari au fost aduşi în România din Irlanda, Italia, Franţa, Austria, Germania, Polonia, Marea Britanie. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite