Ministrul iranian de Externe: Khamenei este în viaţă, iar Teheranul doreşte o dezescaladare
Liderul suprem iranian, Ali Khamenei, este în viaţă, a anunţat sâmbătă la postul NBC ministrul iranian al afacerilor externe, Abbas Araghchi. Acesta a declarat că Teheranul este ‘interesat’ de o dezescaladare şi nu vizează ţările din Golf, transmite France Presse.
Ayatollahul Khamenei este încă în viaţă ‘din câte ştiu eu’, a afirmat acesta. ‘Toţi înalţii responsabili sunt în viaţă. Deci, toată lumea este acum la postul său şi gestionăm situaţia’.
‘Nu există nicio comunicare în acest moment’, însă ‘suntem cu siguranţă interesaţi de o dezescaladare’, a adăugat el, precizând că a explicat ţărilor din Golf că Iranul nu are ‘nicio intenţie de a le ataca’, ci vizează ‘bazele americane’ pe care acestea le găzduiesc, ‘într-un act de legitimă apărare’.
Ministrul iranian de Externe a declarat sâmbătă: „Am putea să fi pierdut câțiva comandanți, dar nu este o problemă atât de mare.”
Ministrul Abbas Araghchi a numit atacurile americano-israeliene „neprovocate, ilegale și absolut nelegitime, încălcând dreptul internațional”, într-un interviu acordat NBC News.
El a adăugat că Iranul nu „are nevoie de nimeni pentru apărarea noastră, suntem suficient de capabili să ne apărăm singuri”. De asemenea, a calificat atacurile iraniene asupra bazelor militare din regiune drept „un act de autoapărare”.

