Ministrul iranian de Externe: Am putea să fi pierdut câțiva comandanți, dar nu este o problemă atât de mare
Ministrul iranian de Externe a declarat sâmbătă: „Am putea să fi pierdut câțiva comandanți, dar nu este o problemă atât de mare.”
Ministrul Abbas Araghchi a numit atacurile americano-israeliene „neprovocate, ilegale și absolut nelegitime, încălcând dreptul internațional”, într-un interviu acordat NBC News.
El a adăugat că Iranul nu „are nevoie de nimeni pentru apărarea noastră, suntem suficient de capabili să ne apărăm singuri”. De asemenea, a calificat atacurile iraniene asupra bazelor militare din regiune drept „un act de autoapărare”.
Ali Shamkhani, secretarul Consiliului de Apărare al Iranului și unul dintre cei mai influenți oficiali din domeniul securității, ar fi fost ucis în atacurile aeriene americano-israeliene, potrivit Iran International.
Moartea sa marcheză pierderea unui consilier de rang înalt al liderului suprem Ali Khamenei și o figură importantă în arhitectura de securitate a Republicii Islamice.

