Ministrul Energiei, Bogdan Ivan: 91.000 de gospodării au fost reconectate. 4.000 încă nu au energie electrică
Un număr de 91.000 de gospodării au fost reconectate la reţea, iar 4.000 sunt în continuare fără energie electrică, potrivit ministrului Energiei, Bogdan Ivan.
“Din aproape 95.000 de gospodării afectate, 91.000 au fost reconectate, iar doar 4.000 mai sunt încă fără energie electrică. În judeţul Alba, peste 11.000 de oameni care ieri (joi n.r) nu aveau curent au fost reconectaţi până astăzi”, a scris ministrul pe pagina sa de Facebook.
Potrivit acestuia, joi consumul de energie electrică a atins 8.800 MW, la ora 17:45.
“Sistemul Energetic Naţional a funcţionat şi funcţionează în continuare fără probleme, atât din perspectiva adecvanţei, cât şi a reţelelor electrice. Pentru astăzi, curba de consum este acoperită comercial, fără dezechilibre, cu un vârf de seară mai mic decât ieri, estimat la 8.700 MW. Continuăm monitorizarea permanentă şi intervenţiile până la ultima gospodărie”, a transmis Bogdan Ivan.

