Ministrul Economiei, Radu Miruță, la TVR Info: Trebuie să eliminăm inechităţile din instituţii, trebuie modificate criteriile de performanţă

1 July 2025, 20:56 (actualizat 1 July 2025, 21:47)

Sunt proteste peste proteste în instituțiile publice după reducerea sporului pentru condiții vătămătoare de muncă, sindicatele amenință cu greva generală. O discuție pe această temă cu ministrul Economiei, Radu Miruță, la emisiunea Info Plus de la TVR Info.

Trimiterea bugetarilor în concediu fără plată câteva zile pe lună este, potrivit unor informații obținute pe surse, una dintre măsurile analizate de Guvernul Bolojan pentru reducerea cheltuielilor statului. Ministrul Economiei nu a confirmat la TVR Info acest lucru.

Radu Miruţă, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului: Nu a fost până acum în Guvern o discuție pe marginea acestei măsuri, discuția a fost pe marginea sporurilor în ordonanța care tocmai  fost aprobată în ședința de guvern, asta e situația actualmente. Nu se pune problema de așa ceva deocamdată.

Trebuie să fie eliminate inechitățile din instituțiile statului, diferențele salariale ale angajaților care au aceeași activitate, a explicat ministrul.

Radu Miruţă, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului: Încerc să am dialog cât se poate de onest cu acești oameni, e o chestiune cu privire la reducerea veniturilor pe care fiecare o suferă și pe care o înțeleg, însă oamenilor le trebuie foarte clar arătat că statul nu strânge cureaua oamenilor și pe a statului nu o strânge. Adică trebuie să eliminăm toate inechitățile din instituțiile statului și cu diferențe între salarii la cei care fac aceeași activitate, trebuie să eliminăm toate acele venituri din consiliile de administrație, pe care să știți că, de câteva zile, de când am ajuns la minister le văd și eu aici. Sunt unii oameni care încasează doar că cineva i-a pus din pix în consiliul de administrație zeci de mii de lei pe lună, și sunt câte unul, două, trei asfel de consilii. Astfel de lucruri evident că îi irită pe oameni, iar eu pe cât de mult pot încerc să elimin astfel de situații, astfel încât oamenii să vadă că situația economică în țară e așa cum e, dar nu că e o nedreptate. Să ți se spună că primești un spor în minus e neplăcut, dar să ți se spună că tu primești un spor în minus, iar alții, șmecher, primesc bani în plus e inacceptabil.

Radu Miruță a explicat cum va reuși să elimine aceste inechități în Ministerul Economiei: Un ministru nu mai este doar parlamentar și spune că-și dorește să se întâmple ceva, un ministru dacă vrea să ia o decizie are toate instrumentele până la modificarea legii inițiate de guvern. Aici, la mine, sunt două situații cu aceste celebre consilii de administrație. Unele care au parcurs întregile criterii din ordonanța 109 de management corporatist prin care s-a terminat selecția și și-au dat niște evaluări foarte mari la indemnizație. Acolo e o procedură un pic mai lungă, pentru că, având un contract, acel contract poate fi schimbat modificându-le oamenilor criteriile de performanță. Pentru că au avut grijă cei de dinainte să stabilească niște criterii de performanță pe care le respecți doar dacă te trezești dimineața din pat și te uiți pe geam. Adică și-au impus niște standarde foarte jos. Ca ministru, în Adunarea Generală a Acționarilor pot să propun modificarea acestor criterii de performanță cu adevărat care să respecte performanța. Dacă le refuză pleacă, dacă nu le refuză și le acceptă, în câteva luni de zile vor fi măsurați, probabil că unii le vor îndeplini, alții nu. În situația în care nu există finalizată procedura de selecție, acolo este doar o chestiune la latitudinea ministerului și va fi corectată.

Ministrul Radu Miruță a dat exemplu în acest sens situația de la Salrom.

Radu Miruţă, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului: Și-au betonat contractul acolo. Directorul are 38.776 de lei brut, membrii Consiliului de administrație 18.778. Aici e o metodă varianta a doua, în sensul că trebuie schimbate criteriile de integritate, pentru că și-au pus niște criterii unde, chiar dacă se prăbușește salina Praid, ei îndeplinesc aceste criterii. Sunt multe astfel de situații. Pentru a modifica criteriile trebuie ca Adunarea generală a acționarilor să se desfășoare după minim 30 de zile de când se anunță asta. Deci, mai devrme de 30 de zile nu am posibilitatea legală.

Radu Miruță a precizat și ce se va întâmpla în companiile din subordinea Ministerului Economiei.

Radu Miruţă, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului: Am cerut o situație în toate companiile din autoritatea și din subordinea ministerului, pe care încă nu am primit-o, sper să nu găsesc aberații acolo, dacă le găsesc vor fi corectate. M-am uitat, sunt o serie de posturi vacante care, dacă dispar din organigramă, există o reducere indirectă a personalului, dar nu a costurilor pentru personal. Vom vedea cum va arăta o decizie a Guvernului care nu va fi doar pentru Ministerul Economiei. La Ministerul Economiei și Digitalizării, există o inechitate cu adevărat pentru oameni, pentru că, atunci când s-a făcut reorganizarea, și au venit cei de la Digitalizare și s-au împreunat cu cei de la Economie, chiar dacă au poziții similare, cei de la Digitalizare au venit cu niște salarii mai mari. E nedrept. Și inechitabil. Sunt preocupat ca această inechitate să fie rezolvată, însă e moștenită dintr-o hotrărâre a guvernului trecut, care nu a reglementat ca salariile să se mențină echitabil între oamenii care fac același lucru, chiar dacă au venit din direcții diferite.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite