Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu: MAI, în linia întâi pentru siguranța cetățenilor și protejarea frontierelor României în timpul minivacanței de Crăciun

Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu/Foto: captură mai.gov.ro
29 December 2025, 20:34 (actualizat 29 December 2025, 20:53)

“Colegii din Ministerul Afacerilor Interne au fost permanent în linia întâi pentru siguranța cetățenilor și protejarea frontierelor României în timpul minivacanței de Crăciun”, a subliniat ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, într-un mesaj video în care a prezentat un bilanț al activității ministerului în această perioadă.

Peste 30.000 de angajați ai MAI – polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră, pompieri, lucrători în domeniul imigrației și în domeniul aviației – au fost zilnic la datorie, a precizat Cătălin Predoiu.

“În această perioadă, structurile de ordine publică au gestionat, în medie, aproximativ 2.700 de intervenții pe zi, iar echipajele pentru situații de urgență au desfășurat peste 1.600 de misiuni zilnic – cele mai multe pentru salvarea de vieți, acordarea primului ajutor și stingerea incendiilor”, a detaliat ministrul de Interne.

În perioada 24-28 decembrie peste 1300 de polițiști rutieri au intervenit pentru fluidizarea traficului care s-a desfășurat în condiții de iarnă.  În această perioadă au fost înregistrate 37 de accidente rutiere grave, soldate cu 16 persoane decedate și 31 rănite grav.

Iar Jandarmeria Română a menținut ordinea publică în zonele aglomerate și la manifestările religioase. La evenimentele publice și religioase organizate cu prilejul Crăciunului au participat peste 540.000 de persoane. Manifestările s-au desfășurat fără incidente deosebite.

Poliția de Frontieră a asigurat securitatea granițelor și fluidizarea traficului. Frontiera de stat a fost tranzitată, în medie zilnică, de peste 73.000 de persoane, fiind depistați 77 de migranți.

Ministrul de Interne a amintit și de intervențiile prompte ale pompierilor din timpul minivacanței de Crăciun, de la stingere de incendii la acțiuni în timpul și după fenomene meteo severe.

Sărbători în siguranță pentru toți cetățenii!

“Mesajul nostru a fost unul clar și unic: sărbători în siguranță pentru toți cetățenii!

Ministerul Afacerilor Interne rămâne concentrat pentru ca și în perioada următoare sa păstram controlul ordinii si siguranței publice. Vom continua să acționăm rapid, hotărât și profesionist, fără ezitare, pentru apărarea ordinii publice, a siguranței cetățenilor, a comunităților, a patrimoniului public și privat și a frontierelor de stat.

Le mulțumesc tuturor partenerilor instituționali care au fost alături de noi în aceste zile.

Mulțumesc cetățenilor români care au înțeles că siguranța este un efort comun. Respectarea legii, spiritul civic și sesizările făcute către autorități au fost esențiale – sprijinul dumneavoastră contează și face diferența. În mod special doresc să mulțumesc celor care ne-au semnalat situații care au necesitat intervenția noastră, sprijinul lor este neprețuit.

Ministerul Afacerilor Interne rămâne deschis dialogului cu cetățenii și va continua să colaboreze strâns cu aceștia pentru siguranța tuturor” încheie ministrul de Interne mesajul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite