Ministrul de Externe Oana Ţoiu a prezentat situaţia românilor aflaţi în Orientul Mijlociu. Planurile pentru repatriere, actualizate

5 March 2026, 15:42 (actualizat 5 March 2026, 16:44)

“În acest moment, deși avem un efort comun de dezescaladare și există o încredere crescută în capacitatea defensivă antiaeriană, nu avem indicii care să ne poată duce la concluzia că acest conflict se va încheia imediat” a declarat Oana Ţoiu. Ministra Afacerilor Externe a spus că, în acest moment, există 800 de cereri de asistență consulară și în emisfera estică – Indonezia, Thailanda, Cambogia.

”În afară de regiunea Orientului Mijlociu, pentru că acest conflict a schimbat posibilitatea de acces în regiune și al liniilor aeriene care foloseau regiunea pentru tranzitul turiștilor spre Europa, sunt perturbate planurile de zbor pe toate continentele. Avem, deci, 800 de cereri de asistență consulară și în emisfera estică. Vorbim prioritar aici de turiști, ale căror zboruri au fost anulate sau amânate. Am discutat cu autoritățile țărilor respective – Indonezia, Thailanda, Cambogia – pentru a putea să ne asigurăm că, indiferent de perioada de ședere, indiferent de expirarea sau gradul de valabilitate a vizei sau încadrarea în termenele maxime legale pentru care nu e necesară viza, să nu existe sancțiuni, amenzi sau alte tipuri de consecințe, dat fiind că, evident, cetățenii nu au alte opțiuni. Și, de asemenea, echipele consulare, în acest moment, împreună cu agențiile de voiaj care fac acest lucru în paralel prin propria dumnealor celulă de criză, unde sunt organizați în perioada aceasta să propună re-rutări sau opțiuni pentru turiștii respectivi”, a declarat Oana Țoiu, într-o conferință de presă pe tema crizei din orientul Mijlociu.

Ministrul de Externe a prezentat situaţia românilor aflaţi în Orientul Mijlociu.

Oana Ţoiu: Planurile pe care le propunem în acest moment pentru repatrierea cetățenilor români au fost actualizate pentru fiecare dintre țările unde avem sesizări consulare și avem comunități în atenție.

În ceea ce privește Israelul, alerta rămâne 9, “părăsiți teritoriul imediat”. În Israel, așa cum știți, au fost organizate împreună cu agențiile de voiaj și cu liniile aeriene, atât linia aeriană Tarom, cât și liniile aeriene private, repatrierea asistată a cetățenilor români, astfel încât în acest moment nu mai avem sesizări privind pelerini prezenți pe teritoriul respectiv. Cazurile medicale cu risc ridicat sunt de asemenea în acest moment în siguranță, au fost evacuate de România printr-un zbor, prin mecanismul european de protecție civilă organizat alături de Slovacia.

Mai avem în acest moment 50-60 de cetățeni care se află pe teritoriul Israelului, pe care îi avem în atenție, dar nu avem planificate imediat în perioada următoare zboruri de repatriere asistată prin agențiile de voiaj sau de alt fel. Ținem legătura cu fiecare dintre cetățenii din spațiu respectiv pentru a-i putea îndruma privind opțiunile dumnealor. În acest moment, în Israel, acesta este stadiul.

În Qatar, avem aproximativ 370 de persoane în atenția consulară. Am luat decizia împreună cu celula de criză, după ce ne-am consultat cu o parte dintre membrii din comunitate, cu o parte din celelalte țări ale Uniunii Europene cu care am împărtășit perspectivele pe care le avem acum. Planul pe care îl propunem cetățenilor români din Qatar în acest moment, prin echipele noastre consulare, este acela de a ne informa privind opțiunea dumnealor de a rămâne în continuare în Qatar, o opțiune pe care, sigur, o pot face în continuare. Riscul acolo este stabil, nu înseamnă că nu există, este un risc ridicat, dar nu vedem creșterea lui abruptă. Sau dacă vor opta pentru transfer terestru spre Riad, un transfer terestrul pe care îl vom organiza împreună cu Autocare, am discutat deja cu ministrul de externe din Arabia Saudită pentru a avea un acces facil la punctul de trecere, indiferent de stadiul vizelor cetățenilor români. Și pe parcursul zilei de astăzi, echipa noastră consulară va contacta grupurile și cetățeni care au sesizat prezența lor individual din Qatar pentru a discuta despre acest plan. Opțiunea și decizia, sigur, rămâne exclusivă a fiecărui cetățean.

În Irak avem doi cetaăşeni în asistenţă consulară, pentru care căutăm soluţii individuale. Riscul este extrem de crescu, de aceea considerăm că este mai bine să rămână la adăpost. Avem şi militari români în bazele NATO.

Avem opt cereri de asistenţă consulară în Iran. De la jumătatea lunii ianuarie discutăm cu comunitatea de acolo. De atunci am ridicat gradul de laertă la 9 din 9.

În Kuweit sunt aproximativ 250 de români în asistenţă consulară, dintre care 100 au indicat dorinţa de a reveni în ţară în perioada următoare. Riscul în Kuweit este în continuare foarte mare, iar recomandarea noastră este de a prioritiza siguranţa proprie şi rămânerea la adăpost.

În Liban avem aproximativ 150 de persoane în atenţie consulară. Recomandările sunt similare cu cele pentru Kuweit. Sunt evaluate planuri pentru evacuare, ca şi în cazul persoanelor din Kuweit.

În Arabia Saudită sunt aproximativ 100 de persoane în atenţie consulară. Sunt doscutate opţiuni de transfer şi în aceste cazuri.

În Emiratele Arabe Unite, numărul persoanelor fluctuează, mai ales că au început zborurile comerciale. Aici avem în acest moment câteva sute de minori, prioritari pentru planificarea viitoare.

Se caută soluţii şi pentru femeile însărcinate.

Cetăţenii sunt sfătuiţi să verifice pe mae.ro stadiul nivelului de risc pentru fiecare ţară.

”O să avem și pe parcursul zilei de astăzi, inclusiv în colaborare cu mediul privat, pentru a ne asigura că fiecare instituție are informațiile care îi sunt necesare. De asemenea, împreună cu MAI discutăm despre Mecanismul European de Protecție Civilă și soluții suplimentare care să ne ajute să aducem în țară atât cetățenii noștri, cât și să sprijinim buna colaborare între țările europene. (…) Avem un zbor deja planificat prin Mecanismul European de Protecție Civilă”, a spus ministra.

Oana Țoiu a făcut un apel pentru evitarea unor ”presiuni de altă natură”.

”Un ultim mesaj din partea mea ține de momentul în care ne aflăm, în această criză de securitate. Înțelegem perfect nivelul ridicat de anxietate, nevoia cetățenilor de a avea mai multe informații disponibile. În același timp, este foarte important să menționăm că și colegii noștri, echipele consulare, sunt supuși aceluiași risc, pe care îl evaluează de asemenea și dintr-o perspectivă personală. Sunt profesioniști, oameni care sunt în acest moment și în teritoriu alături de o parte dintre aceste grupuri și pe transferul terestru răspund în continuare la telefoane. Am mărit și echipa call center-ului de aici, cu disponibilitate atât ziua, cât și pe durata nopții”, a menționat Țoiu.

Celula de criză lucrează 24 de ore din 24, 7 zile din 7.

”Este foarte important că în acest moment presiunea asupra colegilor noștri să fie o presiune pe care o simțim toți pe umerii noștri, și anume să facem tot ce ține de noi ca să susținem cu informații corecte, la timp cetățenii noștri și să putem să ajutăm cazurile speciale. Este foarte important însă să nu adăugăm la această presiune presiuni de altă natură, care nu îi ajută să-și facă în acest moment cu ușurință munca. Le mulțumesc foarte mult pe această cale pentru că au rămas în spațiile respective în aceste situații de risc. Niciunul dintre colegii noștri din echipele consulare nu ne-a cerut să se întoarcă acasă”, a transmis șefa diplomației române.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite