Ministrul de Externe a cerut Primăriei Tulcea să îndepărteze steagul Rusiei din faţa unei clădiri publice

Muzeul de Artă din Tulcea. Captura Google Maps
1 August 2025, 11:35 (actualizat 1 August 2025, 21:37)

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, a solicitat Primăriei Tulcea să îndepărteze steagul Rusiei arborat în faţa unei clădiri aflate în patrimoniul oraşului, Muzeul de Artă din Tulcea.

“Având în vedere legislaţia în vigoare privind arborarea drapelului naţional, se constată că, în acest caz, nu este întrunită niciuna dintre condiţiile care permit arborarea drapelelor altor state. Totodată, este inacceptabil ca autorităţile naţionale sau locale să arboreze steagul unei ţări agresoare, care poartă un război brutal de agresiune, neprovocat şi nejustificat, împotriva unui vecin suveran”, a precizat, vineri, Ministerul Afacerilor Externe. 

Fotografii postate pe pagina de Facebook a muzeului arată că steagul Rusiei se afla în curtea instituției încă din 2016. Drapelul Federației Ruse fusese amplasat în fața muzeului, împreună cu steagurile altor state ca Turcia, Ucraina sau Grecia.

Conducerea muzeului a explicat că steagurile au fost arborate în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene pentru promovarea regiunii multietnice a Dobrogei.

La cererea ministrului de Externe, steagul Rusiei a fost dat jos din faţa Muzeului de Artă din Tulcea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite