Ministrul Apărării, Radu Miruță, infirmă informațiile din spațiul online potrivit cărora 800 de militari americani răniți ar fi fost aduși în România
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a infirmat, vineri, informațiile care se vehiculează în spațiul online, potrivit cărora 800 de militari americani răniți ar fi fost aduși cu avioane de transport la Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu.
“Alertă de alte știri false! În spațiul online circulă recent o serie de informații alarmiste și complet nefondate care susțin că, în ultimele 48 de ore, la Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu Air Base ar fi aterizat aeronave de transport având la bord „800 de militari americani răniți”, aceștia urmând a fi distribuiți în unități spitalicești din România și Europa.
Infirm categoric aceste informații!
În realitate, activitatea în cadrul Bazei Mihail Kogălniceanu se desfășoară conform planificărilor curente, fără nicio situație de urgență medicală sau logistică de natura celei descrise“, a scris ministrul Radu Miruță pe pagina sa de Facebook.
Sunt dezinformări care induc panică și subminează încrederea în instituțiile statului și în parteneriatele strategice, avertizează ministrul Apărării: “Mai mult, astfel de dezinformări urmăresc să inducă panică și să submineze încrederea publică în instituțiile statului și în parteneriatele noastre strategice. Este un tipar cunoscut, care apare ori de câte ori există interesul de a crea confuzie și neîncredere.
Vā sugerez să verificați informațiile din surse oficiale înainte de a le distribui. Fiecare distribuire a unei știri false amplifică efectele acesteia.
România este un partener serios și predictibil, iar securitatea cetățenilor săi nu este negociabilă. Adevărul trebuie spus clar și apărat ferm”.

