Ministru israelian, interdicţie de intrare în ţări europene

24 May 2026, 19:39

Ministrul israelian al securității naționale a primit interdicție de intrare în Franța, în urma tratamentelor batjocoritoare la adresa activiștilor din flotila Sumud pentru Gaza.

Imaginile au fost difuzate chiar pe contul oficial al ministrului Itamar Ben-Gvir și arată cetățeni francezi, italieni, germani și alți europeni îngenuncheaţi, forțați să stea cu frunțile lipite de podea.

Ministrul flutură steagul israelian și afirmă „noi suntem stăpâni aici”.

După ridicarea activiștilor din apele internaționale a urmat un val neobișnuit de critici din capitalele europene și apeluri la sancțiuni pentru oficialul extremist. Până acum, Marea Britanie, Germania, Spania şi Slovenia i-au interzis lui ministrului intrarea pe teritoriul lor.

O decizie fără precedent împotriva unui ministru dintr-un stat aliat. Bucureștiul nu li s-a alăturat, dar ministra de Externe, Oana Țoiu, a afirmat că România consideră inacceptabil comportamentul oficialului israelian.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite