Miniștrii de Externe ai NATO se reunesc în Suedia după anunțul SUA privind retragerea din securitatea europeană

21 May 2026, 12:23 (actualizat 21 May 2026, 12:26)

Miniștrii de Externe ai NATO se reunesc în Suedia după anunțul SUA privind retragerea treptată din securitatea europeană.

Potrivit unor surse din cadrul NATO, discuțiile vizează planurile Washingtonului de a diminua o parte din garanțiile de securitate oferite Europei în cazul unui conflict.

Un alt punct pe ordinea de zi vizează presiunea tot mai mare asupra stocurilor de armament ale Alianței, în contextul conflictelor din Ucraina și Orientul Mijlociu.

De asemenea, pe agenda reuniunii se află și creșterea producției de armament în statele membre, precum și sprijinul militar pentru Ucraina.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite