Ministerul Sănătăţii iranian: 180 de morţi după atacul asupra unei şcoli din Minab, din timpul bombardamentelor lansate sâmbătă de SUA și Israel
Ministerul Sănătăţii al Iranului a anunţat luni un nou bilanţ, de 180 de morţi, al atacului asupra unei şcoli din Minab, în timpul campaniei de bombardamente lansate sâmbătă de Israel şi Statele Unite, transmite EFE.
Sâmbătă, ambasadorul iranian la ONU, Amir-Saeid Iravani, a declarat, în faţa Consiliului de Securitate al ONU convocat de urgenţă, că peste 100 de copii au fost ucişi în atacul împotriva şcolii de fete.
Ministerul Sănătăţii iranian a anunţat luni, prin purtătorul de cuvânt Hossein Kermanpour, că spitalul Gandhi din Teheran a fost avariat într-un atac similar duminică noaptea şi că echipele medicale şi de urgenţă au început evacuarea pacienţilor şi a personalului.
Pe de altă parte, cel puţin 20 de persoane au fost ucise luni şi mai multe locuinţe distruse într-un atac israeliano-american asupra pieţei centrale Nilufar din Teheran, potrivit agenţiei de ştiri Mehr, preluată de EFE.
Mass-media iraniene nu au informat despre nicio posibilă ţintă în zonă, unde se află însă o secţie de poliţie. Postul SNN a arătat imagini cu persoane rănite, inclusiv copii, printre dărâmăturile clădirilor prăbuşite.
Numărul victimelor iraniene în războiul început de Israel şi Statele Unite nu este cunoscut. Ultimul bilanţ oficial, de 200 de morţi, a fost anunţat sâmbătă, notează EFE. Sursa: Agerpres

