Ministerul Sănătății anunță că au început controalele în spitalele publice și private
“Inspectorii sanitari din cadrul direcțiilor de sănătate publică vor verifica până la sfârșitul acestei luni respectarea planurilor de conformare și a planurilor operaționale în unitățile sanitare cu paturi publice și private”, informează ministerul, într-un comunicat de presă.
Dacă va fi cazul, se vor aplica sancţiuni contravenţionale și se vor acorda termene de remediere a deficienţelor.
“La expirarea termenelor acordate se vor efectua recontroale”, avertizează oficialii.
Sursa: Mediafax

