Ministerul Educației lansează programul remedial pentru reducerea analfabetismului funcțional și a abandonului școlar
Ministerul Educației a anunțat, printr-o postare pe pagina oficială de Facebook, metodologia prin care vor fi utilizate cele două ore suplimentare de sprijin educațional săptămânal.
Programul vizează:
- consolidarea și fixarea competențelor dobândite,
- recuperarea competențelor planificate, dar insuficient asimilate,
- aplicarea cunoștințelor în viața cotidiană și
- dezvoltarea competențelor în condiții de performanță.
Daniel David, ministrul Educației și Cercetării, a explicat obiectivele măsurii:
„Analfabetismul funcțional și abandonul școlar reprezintă tare majore ale sistemului nostru de educație, cu risc asupra securității naționale, prin expunerea țării la manipulare și destabilizare prin pseudoștiință (inclusiv promovată prin fake news). Am căutat ca măsurile dificile de criză fiscal-bugetară, dacă tot trebuie luate pentru salvarea salariilor și burselor până la sfârșitul anului, să aibă și beneficii educaționale, astfel că s-a născut acest program remedial”.
Ministrul subliniază că scopul inițiativei este ca elevii să asimileze mai bine cele opt competențe-cheie, să fie pregătiți pentru intrarea la gimnaziu și să înțeleagă rolul școlii în viața cotidiană.
De asemenea, programul este corelat cu reglementarea activităților remediale la gimnaziu și liceu, precum și cu adaptarea evaluărilor la clasele a II-a, a IV-a și a VI-a.
„Se asigură astfel un mecanism pentru reducerea analfabetismului funcțional, creșterea atractivității școlii – cu impact asupra abandonului școlar – și o pregătire mai bună a copiilor pentru școală și viață”, a adăugat Daniel David.

