Ministerul Culturii cere corectarea dezechilibrelor salariale și salarii mai mari pentru angajații din muzee și biblioteci
Ministerul Culturii cere corectarea unor dezechilibre salariale care afectează profesioniștii din domeniu și compară muzeografii și bibliotecarii cu profesorii care au gradul I.
Reprezentanții instituţiei au trimis ministerului Muncii propuneri pentru modificarea noii legi a salarizării care afectează zeci de mii de angajați.
Propunerile îi vizează pe angajații din muzee, biblioteci, centre culturale și instituții media culturale, în condițiile în care mulți dintre aceștia lucrează cu bunuri de patrimoniu, documente rare și colecții care nu pot fi înlocuite.
Muzeografi, restauratori, conservatori sau arheologi muncesc în condiții dificile şi sunt expuși substanțelor chimice toxice.
Niciun spor specific nu recunoaște aceste riscuri în legislația actuală, iar aceste răspunderi nu au echivalent în funcția didactică, se arată în comunicatul ministerului Culturii.

