Minerii au ieșit din nou în stradă la Târgu Jiu. Protest față de eliminarea protecției sociale

17 March 2026, 08:24 (actualizat 17 March 2026, 08:25)

Câteva sute de mineri au ieșit din nou în stradă la Târgu Jiu, în fața sediului Complexului Energetic Oltenia. Oamenii sunt nemulțumiți pentru că, din noul contract colectiv de muncă, ar putea fi eliminate măsurile de protecție socială.

Potrivit protestatarilor, cei aproximativ 6.000 de angajați care vor rămâne în companie după 1 aprilie nu ar mai beneficia de plăți compensatorii în cazul unor eventuale disponibilizări ulterioare.

Manifestanții au blocat temporar circulația în zona Complexului Energetic și s-au îmbrâncit cu jandarmii care asigurau ordinea. De la 1 aprilie, aproape 1.500 de angajați cu contracte pe perioadă determinată își vor pierde locurile de muncă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite